Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie przez osobę prowadzącą szkołę lub placówkę niepubliczną wniosku o udzielenie dotacji do organu dotującego w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 4 sierpnia 2016 r., I SA/Ol 451/16, nieprawomocny).
Zgodnie z treścią art. 90 ust. 3 ustawy o systemie oświaty dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych niewymienionych w ust. 2a przysługują na każdego ucznia uczestniczącego, w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu, w wysokości nie niższej niż 50% ustalonych w budżecie odpowiednio danej gminy lub powiatu wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia, pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę niepubliczną poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji, z zastrzeżeniem ust. 3h oraz 3 i.
W związku z tym zdaniem Sądu rozpoznającego powołana sprawę, podmiot wnioskujący o dotacje składa tylko jeden wniosek do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, która następnie jest przekazywana temu podmiotowi w 12 częściach. Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie przez osobę prowadzącą szkołę lub placówkę niepubliczną wniosku o udzielenie dotacji do organu dotującego w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. W myśl zapisów art. 90 ust. 3 u.s. o organ stanowiący gminy lub powiatu już w uchwale budżetowej, a więc z góry zobowiązany jest ustalić wysokość dotacji na "każdego zadeklarowanego ucznia".
Czym innym bowiem jest obowiązek wskazania planowanej liczby uczniów wynikający z art. 90 ust. 3 u.s.o. do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, a czym innym rozliczenie tej dotacji. Podkreślić należy, że w to przypadku rozliczenia dotacji istnieje zależność od liczby uczniów faktycznie uczestniczących w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu. W tej sytuacji jednak istnieje obowiązek podania faktycznej liczby uczniów, a nie planowanej.
W konsekwencji uznać należy, że zgodnie z zapisami ustawy nie przewidziano innej możliwości ustalenia wielkości dotacji dla szkoły niepublicznej niż według planowanej liczby wskazanej uczniów do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. Taką zasadę ustalania dotacji uzasadnia konieczność zapewnienia stabilnej sytuacji finansowej szkoły. Biorąc powyższe pod uwagę uznać należy, że zapis uchwały o planowanej liczbie uczniów na poszczególne miesiące i uzależnienie wysokości dotacji od tej liczby nie może być uznany za prawidłowy. Wysokość dotacji ustalana jest bowiem "z góry", a następnie przekazywana podmiotowi w 12 częściach. Pomniejszenie miesięcznej kwoty dotacji możliwe jest tylko w wyniku jej "rozliczenia" tj. uwzględnienia faktycznej liczby uprawnionych uczniów, ale post factum a nie "z góry" np. na podstawie informacji o liczbie uczniów na pierwszy dzień danego miesiąca.
Źródło: CBOSA