Rzecznik Praw Dziecka ponownie zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego o przekazanie wyczerpujących informacji dotyczących realizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci młodzieży w tych jednostkach.
W szczególności Rzecznik poprosił o wyjaśnienie następujących kwestii:
- stwierdzonych nieprawidłowości w trakcie przeprowadzanych kontroli (z wyszczególnieniem problemów odnoszących się do żywienia dzieci w stołówkach szkolnych i w formie cateringu);
- funkcjonowania sklepików szkolnych i dostępnego w nich asortymentu;
- działań podjętych przez dyrektorów jednostek systemu oświaty w celu właściwego wdrożenia zmian w sposobie żywienia dzieci i młodzieży (także w odniesieniu do zmian świadomości w tym zakresie wśród dzieci, rodziców i nauczycieli);
- zgłaszanych problemów przez dyrektorów ww. miejsc w zakresie organizacji zdrowego żywienia;
- angażowania się rodziców w przygotowywanie list produktów używanych do przyrządzania posiłków.
O ocenę funkcjonujących przepisów RPD prosił GIS w styczniu br., pięć miesięcy po zmianie przepisów. Otrzymane informacje uznał za niewystarczające.
W poprzednich wystąpieniach Marek Michalak podkreślał m.in., że na terenie szkoły jedzenie powinno być wyłącznie zdrowe, ale należy dokładnie przeanalizować chociażby kwestie podawania alergikom produktów zastępujących środki spożywcze.
Źródło: www.brpd.gov.pl