Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wraz z członkami kierownictwa MEN uczestniczyła we wtorkowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju. W obradach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.
Tematem nadzwyczajnego posiedzenia sekcji „Edukacja, młode pokolenie, sport” Narodowej Rady Rozwoju była dyskusja nad zmianą systemu edukacji.
W swoim przemówieniu, minister Anna Zalewska przedstawiła członkom Rady przebieg ogólnopolskiej debaty oświatowej „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra zmiana” oraz wysłuchała ich pomysłów i propozycji na reformę systemu edukacji. Podziękowała również Prezydentowi RP za to, że aktywnie włączył się w dyskusję, w jaki sposób należy zmieniać system szkolnictwa w Polsce.
Minister edukacji przypomniała również, że podsumowanie trwającej debaty oświatowej odbędzie się 27 czerwca w Toruniu, natomiast kilka dni wcześniej – 24 czerwca – wraz z wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim przedstawi propozycje zmian w szkolnictwie zawodowym.
Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że trzeba się zastanowić, czy obecna szkoła jest szkołą dobrą i w związku z tym spełnia oczekiwania społeczeństwa.
– To jest dziś nasze zadanie. Po pierwsze, by dokonać diagnozy sytuacji. Po drugie: pokazać, jakie rozwiązania pozwolą te niedostatki, jakie są dziś w systemie kształcenia, naprawić – powiedział Prezydent Andrzej Duda.
Uczestnicy spotkania w Pałacu Prezydenckim dyskutowali m.in. o konieczności zmiany podstawy programowej, wzroście znaczenia wychowawczej funkcji szkoły, programach nauczania oraz strukturze szkolnictwa w Polsce.
Narodowa Rada Rozwoju jest gremium konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Jej członkami są eksperci, teoretycy i praktycy, reprezentujący różne środowiska i specjalizacje. Założeniem NRR jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski i wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski.
Źródło: men.gov.pl
Tytułem komentarza: Moje doświadczenie w obserwowaniu tego, co dzieje się dookoła podpowiada mi, że cała ta seria wydarzeń i debat na temat edukacji, jaką w ostatnich miesiącach przeżywamy, jest tylko zasłoną dymną. W rzeczywistości zmiany są przygotowane w gabinetach ministerstwa edukacji i zapewne jeszcze w innych gabinetach. Przykładem tego były zmiany dotyczące roli kuratora, dobitnie pokazujące, że edukacja będzie też kierowana na najwyższych szczeblach. Szkoda, bo nasi uczniowie bardzo często wracają z laurami zagranicznymi, a nasza edukacja prezentuje wysoki poziom. Pamiętajmy, że lepsze jest wrogiem dobrego. Nie warto niszczyć tego co jest dobre w imię ideologii.
Tadeusz Narkun