Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Włącz się w program edukacyjny Efekt Domina

Włącz się w program edukacyjny Efekt Domina fotolia.pl

Każda szkoła podstawowa i gimnazjum może dostać innowacyjne scenariusze lekcji. Dzięki nim jeszcze w listopadzie tysiące nauczycieli będą mogły rozpocząć ważną rozmowę z uczniami o tym, jak rozumieć problemy innych i mądrze walczyć z krzywdą.

Pomysłodawcą projektu Edukacja Globalna – Efekt Domina jest Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation. Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Podejmuje on całkowicie nowatorską próbę, by to, co działo się i dzieje na ekranie, przenieść do szkoły. Jeszcze w listopadzie tysiące nauczycieli będą mogły na podstawie przesłanych im scenariuszy rozpocząć ważną rozmowę z

W dniach 16-22 listopada ma miejsce 17 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej – w tym roku pod hasłem: „Równość – od słów do czynów”. Poza tym 20 listopada obchodzimy też Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. – Równość przede wszystkim musi dotyczyć praw człowieka. Pragniemy w mądrej rozmowie i wspólnych poszukiwaniach uświadomić dzieciom, że nie wszyscy żyją tak jak my, ale wszyscy mają takie same prawo do szczęścia. A potem zacząć zastanawiać się co my sami możemy zrobić, by pomóc potrzebującym – tłumaczą twórcy projektu.

W trakcie Tygodnia Edukacji Globalnej do szkół podstawowych i gimnazjów w całej Polsce trafią specjalne przesyłki. Będą zawierały pakiety materiałów Edukacja Globalna – Efekt Domina przeznaczonych dla nauczycieli i uczniów klas 4–6 szkoły podstawowej i klas 1–3 gimnazjum. Scenariusze mogą być realizowane na lekcjach wychowawczych, lekcjach wiedzy o społeczeństwie, a także w ramach bloku między przedmiotowego lub zajęć dodatkowych. Wykorzystują naturalną dociekliwość dzieci odwołują się do posiadanej wiedzy i różnych doświadczeń życia codziennego w Polsce. Wszystko po to, by przybliżyć sytuację dzieci wychowywanych w różnych kulturach i tradycjach w innych miejscach na świecie: Laosie, Bangladeszu, Malezji, Zambii, Rumunii i Etiopii. Dwie lekcje dotyczą Polski: łódzkiego hospicjum oraz wspólnoty ludzi, którzy wyszli z bezdomności.

Do każdego scenariusza dołączony jest filmowy reportaż, który stanowi wprowadzenie, ale i pogłębienie omawianych zagadnień. Na płycie znajduje się także galeria poruszających zdjęć, które Kulczyk Foundation zebrała właśnie w trakcie realizowania projektów pomocowych w miejscach będących podstawą scenariuszy lekcyjnych.

Te niecodzienne lekcje w mogą być początkiem akcji pomocowych inicjowanych przez uczniów. W samych scenariuszach zaproponowano przykłady takich działań, np. nawiązanie przez klasę, czy całą szkołę współpracy z wybranym domem dziecka, przygotowanie gry planszowej dla dzieci z hospicjum, napisanie i nagranie bajki dla dzieci z Zambii.

Więcej informacji o projekcie Edukacja Globalna – Efekt Domina w ramach programu Edukacyjny Efekt Domina można znaleźć na stronie www.edukacjaglobalna.com . Na stronie są także dostępne wszystkie te materiały, które trafią pocztą do szkół podstawowych i gimnazjów.

Partnerem strategicznym projektu jest Fundacja KGHM Polska Miedź, merytorycznym – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, logistycznym – firma InPost, a technologicznymi iSpot Apple Premium Reseller i JTC. Pozostałymi partnerami projektu są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne i MillionYou. Partnerami edukacyjnymi są fundacja CIE, Fundacja Uniwersytet dzieci i Superbelfrzy RP.

Niedz., 15 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska