Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Informacja publiczna a szkoły - WSA zajął stanowisko

Informacja publiczna a szkoły - WSA zajął stanowisko fotolia.pl

Arkusze organizacyjne szkoły wraz z danymi osobowymi nauczycieli i informacją o kwalifikacjach nauczycieli stanowią informację publiczną – takie stanowisko wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w swoim wyroku z dnia 17 czerwca 2015 roku wydanym w sprawie o sygn. akt: II SAB/Łd  55/15

Okoliczności faktyczne

Do burmistrza wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej polegającej na przekazaniu kserokopii arkuszy organizacyjnych wszystkich placówek oświatowych w gminie. W odpowiedzi organ wskazał, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w ustawach, w tym ustawy o ochronie danych osobowych.

Skarżący złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W treści skargi skarżący wniósł o wyjaśnienie przyczyn odmowy udostępnienia danych; ustalenie osób odpowiedzialnych i pociągnięcie ich do odpowiedzialności zgodnie z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz o podjęcie środków zapobiegających odmowie udzielania informacji publicznych w przyszłości.

W odpowiedzi organ wniósł o jej oddalenie i wskazał, że odmówiono udostępnienia kserokopii arkuszy organizacyjnych wszystkich placówek oświatowych z uwagi na zawarte w nich dane osobowe nauczycieli. Nawet po dokonaniu anonimizacji możliwe jest na podstawie pozostałych danych przypisanie określonych godzin do określonego nauczyciela (np. w szkole uczy tylko jeden nauczyciel języka niemieckiego, jeden nauczyciel angielskiego itp.). Ponadto organ wskazał, iż Urząd Miasta i Gminy D. nie jest bezpośrednim pracodawcą zatrudnionych w palcówkach oświatowych nauczycieli i nie był w stanie uzyskać zgody poszczególnych nauczycieli (pracowników) na udostępnienie przedmiotowych danych dotyczących ich osób.

WSA podzielił stanowisko skarżącego

Sąd powołał się na najnowsze orzecznictwo NSA, zgodnie z którym ograniczenie prawa do informacji publicznej wskazane w art. 5 ust. 2 ustawy nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa (wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2015 r. sygn. akt I OSK 1108/14).

W decyzji odmawiającej udostępnienia informacji z uwagi na to, że żądana informacja dotyczy osoby niepełniącej funkcji publicznej, powinno to być jednak jasno i precyzyjnie wykazane.

Do osób pełniących funkcje publiczne zalicza się niewątpliwie nauczycieli, nie zalicza się zaś osób pełniących funkcje usługowe w szkole takie jak: sekretarka, kucharka i kierownik administracyjny szkoły, odpowiadający za pracę personelu obsługowego i administracyjnego. Organ winien zatem dokonać ustaleń w zakresie, kto pełni funkcje publiczne a kto nie i ocenić jaka sytuacja zachodzi w danej sprawie.

Arkusz organizacyjny w świetle ustawy o dostępie do informacji publicznej

Zgodne z ustawą, informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych a w szczególności o sprawach wymienionych w art. 6 ustawy, w tym treść i postać dokumentów urzędowych, w szczególności treść aktów administracyjnych i innych rozstrzygnięć, dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, wnioski, opinie podmiotów je przeprowadzających, a także informacja o osobach pełniących funkcje publiczne i ich kompetencjach.

Wg WSA, nie budzi wątpliwości, że arkusze organizacyjne placówek oświatowych, w tym szkół publicznych, ich zawartość oraz dane o kwalifikacjach nauczycieli są informacjami, które podlegają udostępnieniu.

Źródło: orzeczenia NSA

Pt., 13 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka