Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w zasadach rekrutacji do szkół

Zmiany w zasadach rekrutacji do szkół fotolia.pl

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego. Nowe zasady przewidziane w rozporządzeniu znajdą zastosowanie podczas rekrutacji do szkół podstawowych i gimnazjów sportowych i dwujęzycznych oraz szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2016/17.

Rozporządzenie określa przede wszystkim:

  • jednolity sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów, określonych w ustawie o systemie oświaty;
  • sposób ustalania punktacji w przypadku osób zwolnionych odpowiednio ze sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego;
  • skład i szczegółowe zadania komisji rekrutacyjnej, tryb i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów.

Rekrutacja do szkół – nowe zasady

Rozporządzenie zakłada wprowadzenie jednolitych, obowiązujących na terenie całego kraju, zasad ustalania maksymalnej liczby punktów decydujących o przyjęciu do klasy pierwszej m.in. szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadgimnazjalnej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego i oddziału międzynarodowego w szkole ponadgimnazjalnej ogólnodostępnej, szkoły ponadgimnazjalnej sportowej, szkoły ponadgimnazjalnej mistrzostwa sportowego i oddziału sportowego w szkole ponadgimnazjalnej ogólnodostępnej. W postępowaniu rekrutacyjnym do ww. szkół przelicza się odpowiednie kryteria, które zostały określone w ustawie, m.in. .: wynik egzaminu gimnazjalnego, wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum odpowiednio oceny z języka polskiego, matematyki, dwóch wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo oceny z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i jednych wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, świadectwo ukończenia odpowiednio szkoły z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia odpowiednio szkoły (uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły, z wyjątkiem tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz tytułu laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu).

Rozporządzenie określa także jednolite terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów. Do końca stycznia każdego roku, w przypadku gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, harmonogram określonych czynności dokonywanych w ramach przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego albo postępowania uzupełniającego określać będzie kurator oświaty.

Dodatkowo, rozporządzenie precyzuje skład komisji rekrutacyjnej oraz szczegółowy tryb pracy i zadania komisji rekrutacyjnej przy ograniczeniu kompetencji kuratora oświaty.

Niedz., 8 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka