Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W szkołach nie zawsze bezpiecznie

W szkołach nie zawsze bezpiecznie fotolia.pl

Inspektorzy pracy przeprowadzili w roku ubiegłym około 1,5 tys. kontroli w placówkach szkolnych wszystkich stopni, aż 422 z nich było zainspirowanych skargami pracowników. W ich trakcie ujawniono wiele nieprawidłowości wpływających na bezpieczeństwo nauczycieli i uczniów.

Zastrzeżenia PIP dotyczyły głównie niewłaściwego stanu technicznego budynków szkolnych i urządzeń w nich funkcjonujących. Najczęściej stwierdzane zagrożenia techniczne dotyczyły śliskich i nierównych powierzchni podłóg schodów, a także wystających progów pomiędzy pomieszczeniami. W szkołach brakowało właściwych oznaczeń miejsc niebezpiecznych co zwiększało ryzyko potknięcia się lub upadku. Kontrole ujawniły groźne dla życia i zdrowia ostre krawędzie mebli i innych elementów wyposażenia m.in. gabloty. Ujawniano także przypadki braku odpowiednich zabezpieczeń przy schodach, w związku z tym osoby z nich korzystające były narażone na upadek z wysokości.

Ponadto osoby przebywające w kontrolowanych szkołach były narażone na porażenie prądem elektrycznym. Wydano 40 decyzji w związku z niewłaściwą ochroną przed porażeniem w skutek bezpośredniego dotknięcia instalacji i urządzeń elektrycznych. Zastrzeżenia inspektorów dotyczyły także stanu urządzeń sportowych m.in. bramek do gry i drabinek, z których korzystali uczniowie.

W związku z ujawnionymi naruszeniami prawa inspektorzy pracy stosowali odpowiednie środki prawne. Wydano 3,3 tys. decyzji mających na celu usuniecie nieprawidłowości i doprowadzenie do stanu zgodnego z przepisami i zasadami bhp. Ponadto do pracodawców skierowanych zostano 1044 wystąpienia zawierające ponad 5 tys. wniosków w sprawie usunięcia nieprawidłowości.

Na sprawców wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym osób zatrudnionych w szkołach nałożono grzywny w postaci 68 mandatów karnych. Łączna ich kwota wyniosła 72 tys. zł.

Z danych MEN wynika, że w roku szkolnym 2013/2014 wskutek nieszczęśliwych zdarzeń zginęło 44 uczniów, ogółem w szkołach doszło do 71 424 wypadków. Najwięcej z nich odnotowano w podstawówkach – 31 441 przypadków. W gimnazjach i liceach ogólnokształcących odnotowano ich odpowiednio 25 324 i 5 488.

Źródło: PIP
 

Pt., 30 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna