Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak kompetencji rady miasta do utworzenia internatu w szkole publicznej

Brak kompetencji rady miasta do utworzenia internatu w szkole publicznej fotolia.pl

Internat nie jest samodzielną placówką oświatową, lecz może jedynie stanowić element struktury szkoły normowany jej statutem.

Oznacza to, że utworzenie w szkole internatu wymaga wprowadzenia odpowiednich zmian w statucie szkoły, a dla jego likwidacji przewidziana winna być analogiczna procedura, a zatem stosowna zmiana postanowień statutu szkoły. Skoro utworzenie i likwidacja internatu odbywa się w drodze stosownych zmian statutu szkoły, zatem organ uprawniony do nadania szkole publicznej pierwszego statutu, a następnie organ uprawniony do jego korekt będzie uprawniony do podejmowania stosownych działań w tym zakresie.

Szkole publicznej pierwszy statut nadaje organ założycielski, a wszelkie zmiany jego treści leżą już w gestii rady szkoły lub rady pedagogicznej, jeżeli w szkole nie ma rady szkoły (art. 52 w związku z art. 42 u.s.o.). Nie istnieje żaden przepis, który umożliwiałby radzie miasta podjęcie uchwały o utworzeniu internatu, ponieważ art. 58 ust. 1 u.s.o. odnosi się jedynie do jednostek wchodzących w skład systemu oświaty wymienionych w art. 2 tej ustawy. Z przepisów u.s.o. nie wynika kompetencja rady miasta do utworzenia internatu.

Możliwość funkcjonowania internatu w strukturach szkoły wynika z postanowień rozporządzenia wykonawczego z dnia 21 maja 2001 r. Oznacza to, że organ stanowiący i kontrolny gminy nie dysponuje możliwością przyjmowania uchwał w zakresie utworzenia i likwidacji internatu w szkole publicznej po nadaniu jej pierwszego statutu.

Internat może zostać zorganizowany jedynie przy konkretnej szkole (może to być szkoła wchodząca w skład zespołu), nie można natomiast go zorganizować przy zespole szkół. Internat jako jednostka niesamodzielna może więc zostać zorganizowany przy danej szkole ponad gimnazjalnej wchodzącej w skład zespołu szkół, przy czym nie można wykluczyć, że przy odpowiednich zapisach statutu zespołu szkół uczniowie innych szkół wchodzących w skład zespołu będą mogli korzystać z tego internatu.

Źródło: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 16 października 2013 r., II SA/Go 584/13

Czw., 27 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka