Zgodnie z art. 36 ustawy o systemie oświaty szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora. Szkoła lub placówką może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Kwestię wynagradzania pracowników zatrudnionych na obu powołanych podstawach rozważał Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z 13 grudnia 2013 r. sygn. akt. sygn. akt VI Pa 104/13.
W uzasadnieniu wyroku Sąd Okręgowy wskazał, że odnosząc się do relacji wysokości wynagrodzenia dyrektora szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 36 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dyrektora-nauczyciela) do wysokości wynagrodzenia dyrektora z art. 36 ust. 2 (dyrektora-managera), trudno zgodzić się z tezą, że poza takimi oczywistymi kryteriami różnicowania wysokości wynagrodzeń, jak posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, staż pracy, czy wielkość zarządzanej placówki, brak było wystarczających podstaw do różnego kształtowania ich wysokości, skoro nie tylko że częściowo inny jest charakter pracy i zakres obowiązków dyrektora-nauczyciela i dyrektora-managera (dyrektor-nauczyciel prowadzi także zajęcia dydaktyczne i sprawuje bezpośredni nadzór pedagogiczny), ale także inne są przepisy, na podstawie których ustalane są wynagrodzenia i dodatki do wynagrodzeń (w przypadku dyrektora-nauczyciela ustalane są one na podstawie przepisów o wynagrodzeniach nauczycieli, natomiast w przypadku dyrektora-managera na podstawie przepisów o wynagrodzeniach kierowników jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego).
Stosownie do treści art. 5d ustawy o systemie oświaty, który stanowi że status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionymi w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych, dyrektor szkoły niebędący nauczycielem ma status pracownika samorządowego.
Jednocześnie Sąd zastrzegł, że intencją ustawodawcy dopuszczającego na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy o systemie oświaty osobę nie będącą nauczycielem do pełnienia funkcji dyrektora szkoły, nie było stworzenie sytuacji, w której będzie on nie porównywalnie niżej wynagradzany, aniżeli dyrektor szkoły będący nauczycielem.
W rozpatrywanej przez Sąd sprawie powód (były dyrektor zespołu szkół) domagał się zasądzenia odszkodowania na podstawie art. 18 (3b) kodeksu pracy z tytułu dyskryminacji w zakresie wysokości wynagrodzenia. Powód twierdził, że pracodawca stosował wobec niego działania dyskryminujące, które doprowadziły do sytuacji, w której był rażąco niżej wynagradzany za wykonywaną pracę, aniżeli zajmująca adekwatnie takie same stanowisko dyrektorka innego zespołu szkół. Jako przyczyny dyskryminacji podawał swoją płeć oraz działalność społeczną i przekonania polityczne. Powództwo zostało oddalone.