Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konkurs dla gmin i powiatów „Na wyzwania – rozwiązania”

Konkurs dla gmin i powiatów „Na wyzwania – rozwiązania” fotolia.pl

Konkurs „Na wyzwania – rozwiązania” to przedsięwzięcie skierowane do samorządów gminnych i powiatowych, które reagując na zmiany, wyzwania i problemy występujące w codziennej, lokalnej rzeczywistości, podjęły działania innowacyjne w zakresie zarządzania oświatą.

 Edukacja to istotny czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego, powinna zmieniać się i szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Aby tak się stało, jednostki samorządu terytorialnego  realizujące zadania z zakresu edukacji, winny podążać za dokonującymi się zmianami, poszukiwać nowych rozwiązań, modyfikować dotychczasowe sposoby działania, usprawniać i doskonalić metody zarządzania oświatą. Tworzenie nowoczesnej edukacji na poziomie jednostki samorządu terytorialnego oznacza bowiem uruchamianie we wszystkich sferach jej funkcjonowania procesu ciągłych udoskonaleń i innowacji. Innowacja w tym przypadku, polega na tworzeniu nowej praktyki, która będąc wartościową zostaje wdrożona jako usprawnienie dotychczasowych działań. Innowacja to zmiany pozytywne, związane z koniecznością wychodzenia naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom zmieniającego się otoczenia. JST w zakresie edukacji są wręcz zobligowane do poszukiwania coraz bardziej skutecznych i efektywnych form i metod swoich działań.

 Konkurs „Na wyzwania – rozwiązania” jest propozycją dla samorządów, które opracowały, wprowadziły i realizują innowacyjne rozwiązania w zakresie zarządzania oświatą na swoim terenie, przez co ich działanie może stać się powszechnie obowiązującą praktyką dla innych podmiotów, w obszarze:

  1. Zarządzania siecią szkół (zmiany organizacyjne sieci szkół w związku z niżem demograficznym, obniżeniem wieku obowiązku szkolnego).
  2. Racjonalizacji wydatków na oświatę (przyjęte rozwiązania).
  3. Upowszechnienia edukacji przedszkolnej (działania podjęte na rzecz zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach: inwestycje, działania społeczne, informacyjno-promocyjne,przedszkola niepubliczne).
  4. Integracji środowiska lokalnego na rzecz edukacji (wykorzystanie potencjału szkół w działaniach edukacyjnych i wychowawczych w środowisku lokalnym, inicjatywy społeczne, szkoła centrum integracji społecznej).

Celem konkursu jest wyróżnienie samorządów, które reagując na zmiany, wyzwania i problemy wykorzystując swój lokalny potencjał, podjęły działania naprawcze oraz udoskonaliły dotychczasowe sposoby działania i usprawniły lub zmodyfikowały metody zarządzania oświatą. Dlatego też do udziału w konkursie zapraszamy każdą jednostkę samorządu terytorialnego – gminę lub powiat, która na przestrzeni ostatnich 2-3 lat, podjęła się wprowadzenia i realizacji działań mieszczących się w jednej z powyższych kategorii tematycznych.

W ramach konkursu pragniemy docenić, nagrodzić i wyróżnić te jednostki samorządu terytorialnego, które:

  • swoim potencjałem radzą sobie z trudnościami i poszukują nowych rozwiązań w zakresie zarządzania oświatą, integrując działania podmiotów tworzących i odpowiedzialnych za lokalny system oświaty;
  • poradziły sobie z wyzwaniami  a dzięki podjętym działaniom odniosły sukces;
  • dzięki wprowadzonym innowacjom mogą stać się przykładem dobrych praktyk dla innych organów prowadzących szkoły i placówki.

Konkurs realizowany i finansowany jest w ramach projektu systemowego „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym II etap” realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z firmą VULCAN Sp. z o.o.

 Jednostki samorządu terytorialnego przystępujące do konkursu opisują wprowadzone nowe rozwiązanie (innowację) oraz przedstawiają efekty zrealizowanych działań w wybranej/wybranych kategoriach tematycznych.

Przy ocenie złożonych prac, w szczególności, będą brane pod uwagę następujące elementy:

  • innowacyjność przyjętych przez JST rozwiązań w danym zakresie,
  • użyteczność i skuteczność przyjętego rozwiązania w konkretnej jednostce samorządu terytorialnego,
  • stopień wdrożenia przyjętego rozwiązania w działaniach samorządu,
  • uniwersalność wprowadzonego rozwiązania a co się z tym wiąże możliwość jego wykorzystania w działaniach innego samorządu,
  • wykorzystanie potencjału jednostki samorządu terytorialnego w celu wprowadzenia nowego innowacyjnego rozwiązania (pracownicy urzędu, szkoły/placówki, organizacje pozarządowe, infrastruktura),  
  • włączenie w  realizację działań innowacyjnych jak największej grupy lokalnych podmiotów,
  •  integracja działań pracowników samorządu, innych podmiotów, nauczycieli i uczniów przy realizacji wprowadzanego rozwiązania,
  • ciekawe, nowoczesne, innowacyjne sposoby wykorzystania działań zaangażowanych podmiotów, w tym rodziców i uczniów.

Nagrodzone w konkursie samorządy otrzymają laptopy ze specjalistycznym oprogramowaniem i możliwość nagrania filmu informacyjno – promującego wdrożone rozwiązanie oraz zaprezentowanie opisanego rozwiązania w publikacji.

 Prace konkursowe można zgłaszać do 31 sierpnia 2014 r.

 Kartę zgłoszenia, Kartę konkursową, Oświadczenia oraz materiały konkursowe należy przesyłać w wersji papierowej, podpisanej przez upoważnione osoby na adres: Ośrodek Rozwoju Edukacji, ul. Polna 46 a, 00-644 Warszawa, z dopiskiem: „Na wyzwania - rozwiązania” – KONKURS orazna adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając w tytule wiadomości KONKURS.

 Ogłoszenie wyników nastąpi do 15 października 2014 r.

 Zakończeniem realizacji konkursu będzie gala podsumowująca, w czasie której nastąpi wręczenie nagród oraz prezentacja wyróżnionych rozwiązań.

Więcej informacji na stronie: http://www.ore.edu.pl

Czw., 17 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Marek Wójcik