Czy kwoty zwrócone niepublicznym przedszkolom w związku z korzystnym wyrokiem sądu traktowane są jako dochód czy dotacja? - to pyanie, jakie resortowi edukacji zadał poseł Zbigniew Dolata.
Niepubliczne przedszkola w związku z prawomocnymi decyzjami sądów dostają środki wyrównujące zaniżoną dotację wypłacanej w latach poprzedzających wydanie wyroku. Otrzymują ponadto zwrot kosztów sądowych oraz odsetki. Poseł zwraca się z pytaniem do ministerstwa edukacji, ponieważ trafiają do niego zapytania o charakter i sposób ujmowania tego typu środków.
Według parlamentarzysty w istocie są to środki finansowe, których wydatkowanie i kwalifikacja budzi kolejne wątpliwości, ponieważ nierzadko gminy domagają się rachunków z wydania tej części dotacji, którą sąd zasądził po kilku latach. Poseł przytacza następujący przykład: Jeśli w 2013 r. przedszkolu niepublicznemu sąd zasądził określoną kwotę będącą wyrównaniem dotacji za rok 2010, to gmina - po wypłacie kwoty z wyroku - żąda przedłożenia rachunków dokumentujących wydatkowanie tej kwoty, ale w roku 2010 - wyjaśnia poseł.
Jego zdaniem to nieracjonalne, ponieważ przedszkole nie mogło w 2010 r. wydać dotacji zasądzonej wyrokiem sądu w 2013 r.
Ministerstwo edukacji poprosiło o przedłużenie wyznaczonego regulaminem czasu na odpowiedź. (sic!) .
źródło: portalsamorzadowy.pl