Od kilku lat nauczyciele masowo tracą pracę: co roku ze szkół odchodzi kilka tysięcy wykształconych, doświadczonych pedagogów w pełni sił i możliwości zawodowych. W 2012 roku zwolnionych zostało 6,4 tys. pedagogów, w roku 2013 r. utratą pracy zagrożonych było 7,4 tys. nauczycieli. Wielu z nich, dzięki staraniom ZNP, udało się uchronić przed wyrzuceniem z pracy – to tezy Sławomira Broniarza, wygłoszone na konferencji prasowej w dniu 22 maja br.
- Niestety, w oświacie mamy także do czynienia z innym procesem: z ukrytym bezrobociem, polegającym na obniżeniu wymiaru czasu pracy, np. do pół etatu czy „cząstki” etatu typu - 3/18, a nawet 1/18! – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz. - W zastraszającym tempie rośnie liczba nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Owszem, teoretycznie mają pracę, ale ich pensja wynosi np. 400 zł. Ich statystyki oświatowe nie pokazują, a jest to realny problem wielu tysięcy nauczycieli i ich rodzin!
Prezes Związku nauczycielstwa Polskiego przypomniał, że 27 sierpnia 2013 r. ówczesna minister edukacji ogłosiła, iż „Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło 100 mln zł z Unii Europejskiej na wsparcie nauczycieli. Pieniądze te zostaną uruchomione na aktywizację zawodową dla tych, którzy utracili pracę”. Celem projektu miała być pomoc nauczycielom w znalezieniu nowego zatrudnienia, jak i wykorzystanie ich potencjału zawodowego i bogatych doświadczeń pedagogicznych na rzecz lokalnego środowiska. Na stronie internetowej resortu widnieje informacja, że projekty w ramach tego programu ruszą w I kwartale tego roku.
Według prezesa ZNP projekty albo nie ruszyły, albo są w powijakach. Chodzi o program wspierający zwalnianych nauczycieli w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII, Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów modernizacyjnych i adaptacyjnych w regionie.
Pieniądze miały być przeznaczone m.in. na staże, szkolenia, studia podyplomowe, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, doradztwo zawodowe inicjujące rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej.
Według prezesa ZNP, ministerstwo edukacji tak jest pochłonięte „Elementarzem”, że nie ma już czasu na inne sprawy.
óZwiązek Nauczycielstwa Polskiego, zaniepokojony brakiem racjonalnej polityki kadrowej w oświacie, domaga się działań w celu zahamowania redukcji etatów nauczycielskich, a tym samym zatrzymania na rynku pracy tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Jaka była reakcja resortu oświaty piszemy w artykule „100 mln złotych dla nauczycieli, którzy utracili pracę”.
źródło: znp.edu.pl