Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadchodzi Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Nadchodzi Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny fotolia.pl

W ślad za inicjatywą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rząd podjął działania mające na celu uruchomienie programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Projekty aktów prawnych dotyczących tego programu trafiły do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Są to:

  • projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych;
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wieloletnich.

Celem programu ma być promowanie modelu rodziny wielodzietnej, promowanie pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej, umacnianie oraz wspieranie rodziny wielodzietnej, a także zwiększenie szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych. Konkretny zakres wsparcia będzie ustalany przez poszczególnych ministrów – w zakresie ich właściwości. Koordynację działań będzie prowadził minister właściwy do spraw rodziny, który w szczególności na stronie internetowej urzędu go obsługującego będzie zamieszczał wykaz uprawnień i instytucji je przyznających.

Do korzystania z programu uprawnieni będą członkowie rodziny wielodzietnej przez których rozumie się rodzica, w tym rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka, małżonka rodzica oraz dzieci, o ile rodzina ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:

  1. w wieku do ukończenia 18 roku życia;
  2. w wieku do ukończenia 25 roku życia – w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej;
  3. bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Co istotne – co do zasady – rodzice nie tracą przyznanych uprawnień, zaś dzieci – tracą je dopiero z chwilą przekroczenia wymienionych wyżej limitów wiekowych. Oznacza to, że np. uzyskanie pełnoletniości przez niekontynuujące nauki jedno z trójki rodzeństwa nie powoduje utraty prawa do korzystania z programu przez rodziców i rodzeństwo.

Znakiem legitymacyjnym do korzystania z programu będzie Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. Karta będzie zawierała: imię oraz nazwisko członka rodziny wielodzietnej, jej zdjęcie, termin ważności Karty, numer Karty, logo programu oraz hologram. Numer Karty będzie się składał z 15 cyfr, z których 7 pierwszych cyfr stanowi identyfikator danej gminy ustalony w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, następne 6 cyfr stanowi numer kolejno przypisany członkowi rodziny wielodzietnej, a 2 ostatnie cyfry odpowiadają liczbie dzieci wchodzących w skład rodziny wielodzietnej.

Ogólnopolskie Karty Dużej Rodziny będą wydawane przez gminy realizujące zadanie z zakresu administracji rządowej.

Pt., 7 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski