Ustawa nowelizująca Prawo ochrony środowiska, która wprowadza formalne i rozbudowane podstawy do przyjmowania Miejskich Planów Adaptacji została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Dzień po świętach Bożego Narodzenia, w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 1940 ukazał się tekst ustawy z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Jej głównym celem jest wprowadzenie obowiązku uchwalania przez miasta od 20 tys. mieszkańców wzwyż miejskich planów adaptacji.
Zgodnie z wprowadzoną do Prawa ochrony środowiska definicją, miejskie plany adaptacji to dokumenty o charakterze strategiczno-wdrożeniowym obejmujące swoim zakresem obszar danego miasta, mające na celu zmniejszenie podatności miasta na zmiany klimatu, w tym poprawę zdolności przystosowania miasta do zmian klimatu.
Ustawa reguluje m.in. procedurę ich uchwalania, minimalną treść MPA, a także kwestie monitorowania wdrażania działań adaptacyjnych do zmian klimatu.
Ponadto, akt zawiera m.in. nowelizację ustawy o ochronie przyrody dotyczącą zakładania i utrzymywania terenów zieleni przez gminy. Przepisy przewidują, że przy zakładaniu terenu zieleni ma wykorzystywać się w pierwszej kolejności zasoby przyrodnicze terenu, w tym zachować istniejącą roślinność rodzimą, oraz zapewniać, aby powierzchnia biologicznie czynna zajmowała w miarę możliwości co najmniej 90% powierzchni tego terenu zieleni, z wyłączeniem terenów, w odniesieniu do których obowiązują ograniczenia wynikające z przepisów odrębnych. Ponadto, przy utrzymywaniu terenu zieleni organy gminy w pierwszej kolejności mają starać się utrzymywać funkcje przyrodnicze tego terenu.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu dotyczącego terminów uchwalenia miejskich planów adaptacji przez gminy, które osiągną pułap ludnościowy określany zgodnie z przepisami przez GUS (będzie to obowiązywać od 1 lipca 2025 r.).