W dniu 18 grudnia br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa ta ma na celu dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 stycznia 2013 r. (K 38/12), w którym Trybunał uznał za niezgodny z Ustawą Zasadniczą przepis art. 22 ust 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty zawierający upoważnienie dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do określenia w drodze rozporządzenia warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół.
Nowelizacja realizuje wyrok poprzez przeniesienie na poziom ustawy kryteriów rekrutacji do przedszkoli i szkół publicznych. Zgodnie z ustawą przyjęto trzy grupy kryteriów, którymi należy się kierować w procesie rekrutacji:
- kryteria uwzględniające zakres potrzeb osób, które z przyczyn losowych znajdują się w trudniejszej sytuacji rodzinnej i zdrowotnej. (między innymi wielodzietność rodziny kandydata, jego niepełnosprawność, a także niepełnosprawność jego rodziców);
- kryteria określane przez organy prowadzące, których spełnienie powinno zapewnić jak najpełniejszą realizację potrzeb dziecka, jego rodziny, a także lokalnych potrzeb społecznych. Ustawa przewiduje, że na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego może być brane pod uwagę kryterium dochodu przypadającego na osobę w rodzinie kandydata;
- trzecia grupa kryteriów uwzględnia indywidualne zdolności kandydatów, ich predyspozycje i zainteresowania, które powinny być wzięte pod uwagę przy dokonywaniu rekrutacji do szkół i placówek, w których są wymagane szczególne predyspozycje.
Ustawa doprecyzowuje też niektóre obszary pozarekrutacyjne. Wprowadza przepis dotyczący zatrudniania w przedszkolu osób niebędących nauczycielami w celu prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania. Ponadto dodano obowiązek dla gminy do zwrotu kosztów przejazdów opiekuna dziecka do czasu ukończenia przez nie 7. roku życia, w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km. Doprecyzowano także przepisy umożliwiające kształcenie specjalne w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego: publicznych i niepublicznych.
Ustawa wchodzi w życie, co do zasady po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, ale w przypadku rekrutacji na rok szkolny 2014/2015 i 2015/2016 zachowano dotychczasowe rozwiązania.
Źródło: KPRP