Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Promocja kształcenia zawodowego. Udany Festiwal Rzemiosła w Pleszewie

Promocja kształcenia zawodowego. Udany Festiwal Rzemiosła w Pleszewie fotolia.pl

Tłumy zwiedzających odwiedziły Festiwal Rzemiosła w Pleszewie - pierwszą tego typu imprezę w Polsce, promującą kształcenie zawodowe i współczesne rzemiosło. W jednym miejscu, na terenie Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, zgromadzili się przedstawiciele 25 różnych branż i zawodów, którzy zademonstrowali swoje praktyczne umiejętności.

Festiwalu Rzemiosła w Pleszewie odbył 19 września 2013 roku. Było to wspólne przedsięwzięcie Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie oraz Cechu Rzemiosł Różnych w Pleszewie. Celem festiwalu była promocja szkolnictwa zawodowego i pracy w rzemiośle.

Festiwal objęli patronatem: Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz, Wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki oraz Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik.

Uroczyste otwarcie targów nastąpiło przy stanowisku murarskim. Symbolicznego wmurowania cegieł w murze dokonali główni organizatorzy festiwalu: Starosta Pleszewski Michał Karalus, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pleszewie Olgierd Rusinek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik oraz Burmistrz Pleszewa Marian Adamek. Ozdobna ścianka z cegły klinkierowej, kamieni i rudy, z wmurowanym witrażem, będzie pamiątką po festiwalu.

alt

- Nastał czas zawodowców. Gospodarka i rynek pracy potrzebują fachowców rzemieślników - podkreślił pomysłodawca festiwalu Starosta Pleszewski Michał Karalus. - Jest wielu bezrobotnych socjologów, politologów i magistrów po studiów z marketingu i zarządzania. Jednocześnie brakuje szewców, krawcowych, hydraulików, spawaczy i murarzy. Musimy te tendencje zmienić, bo jest wiele zawodów, w których brakuje rąk do pracy np. w usługach czy w budownictwie. Przecież nie wszyscy muszą kończyć studia. Chcemy promować kształcenie zawodowe oraz rzemiosło wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, a nawet już w przedszkolach, aby zachęcić najmłodszych oraz młodzież do świadomego planowania swojej przyszłości i kariery zawodowej.

Największą atrakcją festiwalu były pokazowe warsztaty pracy rzemieślników. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko rzadkiego dziś zawodu – kowala, który wykuwał miniaturowe podkówki z żelaza. Swoje stoiska przygotowało w sumie 25 wystawców: piekarze, cukiernicy, wędliniarze, kucharze, zegarmistrz, szewc, rymarz, krawiec, stolarz, dekarz, hydraulik, posadzkarz, elektryk, malarz pokojowy, mechanik pojazdowy, tapicer, garncarz, rusznikarz, fryzjer, florysta, kosmetolog i witrażysta.

Festiwal Rzemiosła odwiedziły rzesze zwiedzających; zaproszeni goście, dzieci z przedszkoli, młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów, a także mieszkańcy. Zwiedzający mieli niepowtarzalną okazję wykonać różne czynności rzemieślnicze np. malowanie ścian, wbijanie gwoździ czy lepienie naczyń z gliny. Na stanowisku dekarza uczniowie uczyli się przybijać papę i układać dachówkę.

12-letni Wiktor Klamecki z kl. VIa w ZSP nr 1 w Pleszewie wygrał konkurs z wiedzy o rzemiośle dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i zawodowych Powiatu Pleszewskiego. W nagrodę otrzymał aparat cyfrowy, ufundowany przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu.

Jedną z imprez towarzyszących był mecz piłki nożnej „Uczniowie kontra Rzemiosło", rozegrany na „Orliku" przy ZSU-G Pleszew. Towarzyski pojedynek zakończył się wynikiem 7-5 dla uczniów.

W auli pobliskiego Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie odbyła się konferencja na temat „Edukacja zawodowa szansą dla rzemiosła oraz małych i średnich przedsiębiorstw". Uczestniczyli w niej samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele izb gospodarczych oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół zawodowych z terenu Wielkopolski. Oświatowcy oraz pracodawcy wspólnie zastanawiali się, jak zachęcić młodzież do wyboru szkół zawodowych i pracy w zawodach rzemieślniczych.

Źródło: SP w Pleszewie

Pt., 27 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka