Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Edukacja obowiązkowa w Europie – Dania

Edukacja obowiązkowa w Europie – Dania fotolia.pl

Obowiązek szkolny w Danii obejmuje dzieci w wieku od 6 do 16 roku życia. Obowiązkowe jest kształcenie, a nie szkoła jako taka. W związku z tym nauczanie nie musi mieć miejsca w placówkach publicznych, ale może odbywać się zarówno w szkołach prywatnych, jak i w domu – tak długo, jak program nauczania jest zgodny z wymaganiami w szkołach publicznych.

Prawie 82% uczniów objętych obowiązkiem szkolnym uczęszczało do publicznych szkół podstawowych i średnich I stopnia, pozostali szkół prywatnych, w których ok. 85% budżetu stanowią środki przekazywane przez państwo.
Ustawodawstwo określa cele, ramową strukturę i sposób finansowania edukacji, a w niektórych wypadkach reguluje również sprawy związane z programami nauczania, egzaminami i zatrudnieniem. Ministerstwo Edukacji nadzoruje ogólne kształcenie na poziomie szkoły podstawowej i średniej I stopnia) wspólnie z władzami lokalnymi.

Edukacja przedszkolna jest nieobowiązkowa i nie jest częścią systemu edukacji. Żłobki, przedszkola, inne ośrodki opieki dziennej i klasy przedszkolne są finansowane przez władze lokalne z funduszy przyznawanych przez państwo. Rodzice wnoszą miesięczną opłatę za miejsce w ośrodku opieki dziennej, żłobku czy przedszkolu. Opłata ta jest wyliczana w oparciu o dochód w rodzinie dziecka. Dzieci 5-6 letnie są przygotowywane do podjęcia nauki w szkole podstawowej w najstarszych grupach w przedszkolu lub klasach wstępnych (tzw. Zerowych) w szkole podstawowej.

Szkoła podstawowa - folkeskole, trwa dziesięć lat, jest obowiązkowa, bezpłatna i jednolita. Do klasy VII uczniowie oceniani są opisowo, a od klasy VIII w skali 1 do 13, z przedmiotów, które będą zdawać na egzaminie końcowym. Szkoła podstawowa kończy się nieobowiązkowym egzaminem, po którym dzieci mogą kontynuować naukę w klasie dziesiątej lub podjąć naukę w szkole średniej.
Dzieci rozpoczynają kształcenie obowiązkowe w sierpniu tego roku kalendarzowego, w którym przypadają ich szóste urodziny. Rodzice mogą wybrać dowolną szkołę na terenie swojej gminy. Rok szkolny rozpoczyna się w sierpniu i kończy w czerwcu. Szkoły są czynne pięć dni w tygodniu. Lekcja trwa na ogół 45 minut, ale gminy mogą zmienić czas jej trwania. Minimalny roczny wymiar zajęć dydaktycznych wynosi 600 godzin (w klasie zerowej oraz klasach I i II), 660 godzin (w klasach III-IX) i 840 godzin w X klasie Folkeskole.

Po dziesięcioletniej szkole podstawowej uczniowie mogą wybrać naukę w gimnazjum - trzyletnim, ogólnokształcącym lub szkole zawodowej - przygotowującej do podjęcia pracy.

Na zakończenie szkoły średniej uczniowie zobowiązani są zdać egzamin umożliwiający im kontynuację nauki na studiach wyższych. Szkolnictwo wyższe dzieli się na uniwersytety  oraz kolegia, które ukierunkowane są zawodowo, z krótkim (1-3 letnim) cyklem kształcenia, lub długim (3-4 letnim) cyklem kształcenia.

Bardziej szczegółowe informacje o systemach edukacji w Europie można znaleźć w prowadzonej przez EURYDICE bazie danych EURYBASE.

Źródło: www.eurydice.org.pl

Wt., 17 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna