„Żółta Kanapa” to kampania organizowana przez Miasto Białystok, której celem jest wspieranie kobiet w trosce o ich dobrostan i zdrowie psychiczne. Symbolizuje miejsce, w którym każda kobieta może się zatrzymać, by wsłuchać się w siebie, zrozumieć swoje potrzeby i zadbać o emocje.
Organizatorzy kampanii zachęcają do znalezienia chwili i przestrzeni, aby zastanowić się nad swoimi uczuciami, relacjami z bliskimi, sposobem radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, jakością snu, poziomem energii oraz podejściem do przyszłości. To pierwszy krok na drodze do lepszego samopoczucia i równowagi psychicznej.
– Kobiety, Białostoczanki, mają coraz większą świadomość i coraz silniejszą potrzebę aktywnego dbania o swoją kondycję psychiczną. Jednak nierzadko pojawiają się bariery w działaniu. Bywa, że jest to wstyd, niemoc, brak informacji, gdzie zwrócić się o pomoc – mówi przewodnicząca Rady Kobiet przy Prezydencie Białegostoku, Anna Augustyn. – Naszą ambicją jest to, by kampania stała się impulsem do działania. Do sięgnięcia po wiedzę. Do otwartej rozmowy, bez wstydu i uprzedzeń, z osobą bliską lub specjalistą. Wierzymy, że to, co symbolizuje i niesie ,,Żółta Kanapa” – zatrzymanie się, szczery wgląd w swoje potrzeby, porcja przystępnie podanej wiedzy – może zainicjować ważne zmiany. Zmiany na lepsze.
Cztery kroki pomagające podjąć działania:
Wsparcie od bliskich: Dzielenie się troskami i emocjami z zaufanymi osobami przynosi ulgę i pozwala lepiej zrozumieć własne przeżycia.
Poszerzanie wiedzy: Korzystanie z książek, podcastów lub porad specjalistów pomaga w zrozumieniu siebie i wpływu emocji na codzienność.
Troska o ciało: Regularny sen, zdrowa dieta, relaks, aktywność fizyczna i bliskość z ludźmi pozytywnie wpływają na samopoczucie.
Pomoc medyczna: Profesjonalne wsparcie, np. konsultacje z lekarzem rodzinnym, psychologiem lub psychiatrą, jest kluczowe w powrocie do równowagi.
„Żółta Kanapa” powstała z inicjatywy Białostockiej Rady Kobiet. Miasto realizuje ją we współpracy z:
- Podlaskim oddziałem NFZ
- Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku
- Pracownią Psychoterapii i Psychoedukacji Integra
- Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza
– Rozpoczynając tę kampanię, stworzoną z inicjatywy Białostockiej Rady Kobiet, zapraszam do rozmowy i do refleksji o kondycji psychicznej, do zdobywania wiedzy o tym, jak dbać o swój dobrostan, a w razie potrzeby – do sięgania po pomoc – podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Tytułowa „kanapa” to symboliczna przestrzeń, w której można przyjrzeć się własnym potrzebom. Warto na tej „żółtej kanapie” przysiąść i porozmawiać z kimś bliskim. Lub z samym sobą.
W ramach kampanii organizowane są spotkania prowadzone przez specjalistów. Tworzone są również cotygodniowe podcasty i specjalna edycja gazety miejskiej.
Źródło: kobiecybialystok.pl