Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Najcenniejsze zasoby polskiej kultury dostępne dzięki multimedialnym aplikacjom

Najcenniejsze zasoby polskiej kultury dostępne dzięki multimedialnym aplikacjom fotolia.pl

Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowy Instytut Audiowizualny, Teatr Wielki - Opera Narodowa oraz Muzeum Powstania Warszawskiego - to pierwsze w Polsce instytucje kultury, które udostępniły swoje zasoby, często niedostępne na co dzień dla zwiedzających. Multimedialne aplikacje zaprezentowano 18 marca br. podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

W aplikacjach znajdują się zdjęcia dzieł sztuki, ważne dla historii i kultury materiały audiowizualne, a także praktyczne informacje o placówkach – aktualności, wiadomości o wystawach i godzinach otwarcia.

Muzeum Narodowe w Warszawie
Zakładka „Cyfrowe Muzeum” w prosty i intuicyjny sposób umożliwia dostęp do 5, 5 tys. dzieł z kolekcji MNW, w tym obrazów, rzeźb, rysunków, grafik, przedmiotów sztuki użytkowej i numizmatyki. Istotną cechą stale uzupełnianej cyfrowej kolekcji są obiekty, które na co dzień nie są dostępne zwiedzającym. Użytkownicy mogą przeglądać zdjęcia dzieł sztuki wraz ze szczegółowym opisem, usystematyzowane w tematycznych kolekcjach. Możliwe jest również odtworzenie zdjęć eksponatów w formie pokazów slajdów. Aplikacja dostarcza informacji na temat bieżących wydarzeń i wystaw, a także godzin otwarcia instytucji i cen biletów.

Narodowy Instytut Audiowizualny
Miłośnicy polskiego dziedzictwa audiowizualnego uzyskali dostęp do ogromnych zasobów multimedialnej biblioteki NINATEKA, zawierającej obecnie blisko 2000 cennych materiałów audiowizualnych, wśród nich ekskluzywne materiały z archiwów polskich studiów filmowych, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, instytucji kultury i niezależnych producentów. Znaleźć tam można m.in. filmy dokumentalne i fabularne, rejestracje spektakli teatralnych i operowych takich twórców jak Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Jan Klata czy Mariusz Treliński, koncerty, rozmowy z twórcami, reportaże z wydarzeń kulturalnych, zapisy debat i konferencji, bogatą kolekcję polskiej animacji, słuchowisk radiowych czy archiwalnych audycji telewizyjnych poświęconych kulturze. Aplikacja umożliwia też zapoznanie się z bogatą ofertą wydawniczą Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Teatr Wielki - Opera Narodowa
Aplikacja umożliwia dotarcie w prosty sposób do najważniejszych informacji: kalendarium oraz cen i możliwości rezerwacji biletów. Miłośnicy opery i baletu znajdą w niej również bogatą kolekcję zdjęć ze spektakli oraz materiały video. Aplikacja umożliwia dotarcie do informacji o działającym w Teatrze, jedynym w Polsce, Muzeum Teatralnym oraz o najnowszych projektach Teatru - Galerii Opera i OperaLab.

Muzeum Powstania Warszawskiego
Aplikacja prezentuje ważne dla historii i kultury materiały audiowizualne, które w atrakcyjny sposób opowiadają o Powstaniu Warszawskim. Zbiór blisko 5 tysięcy archiwalnych fotografii, zarejestrowane wywiady z Powstańcami w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej - wszystko po to, by zainteresować kolejne pokolenia historią miasta, które miało zniknąć z map i pamięci. W aplikacji znajdują się ponadto nagrania dokumentujące wydarzenia organizowane przez Muzeum: koncerty, spektakle teatralne i inne.

Źródło: www.mkidn.gov.pl

Wt., 19 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: