Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt poselski w sprawie przywrócenia liceum i technikum uzupełniającego

Projekt poselski w sprawie przywrócenia liceum i technikum uzupełniającego fotolia.pl

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Ma on na celu przywrócenie dwuletnich szkół uzupełniających (technikum i liceum). Projektodawcy zaznaczyli, że likwidacja tego typu szkół znacznie zubożyła ofertę edukacyjną.

Dnia 19 sierpnia 2011 r. ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw nakazała likwidację lub przekształcenie trzyletnich techników uzupełniających i dwuletnich liceów uzupełniających. Posłowie PiS byli przeciwni tej zmianie, argumentując ówczesny projekt zmian podobnie jak obecnie, tzn. zubożeniem oferty edukacyjnej poprzez likwidację wskazanych placówek, o których reaktywacje teraz wnioskują.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, szkoły te pozwalały na uzupełnienie oraz poszerzenie wiedzy zdobytej w zasadniczej szkole zawodowej. Ich ukończenie dawało możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego i podjęcia dalszego kształcenia na studiach wyższych, głównie zawodowych.

Jak wskazują Wnioskodawcy: „Rozdzielenie na dwie odrębne ścieżki edukacyjne doprowadzić może do zniechęcenia młodych ludzi do podejmowania nauki, z tego względu, że wydłuży się czas zdobywania wykształcenia równoważnego z technikiem, bowiem tytuł technika w zawodzie uzyska się dopiero w uzupełnieniu, do wymaganego na poziomie średnim, wykształcenia ogólnego. Trudne do pogodzenia wydaje się także równoległe kontynuowanie nauki w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, w którym należy uzupełnić wykształcenie ogólne oraz uczęszczanie na kursy kwalifikacyjne w celu zdobywania wykształcenia zawodowego".

Wszelkie zmiany proponowane są w kontekście szkolnictwa rolniczego, z myślą o młodzieży kształcącej się w zawodowych szkołach rolniczych, dla których szczególnie likwidacja techników uzupełniających przynosi wielką szkodę.

Z wyżej przytoczonych powodów powstał więc projekt nowelizacji.

Ponadto parlamentarzyści chcą poszerzenia kompetencji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie zakładania szkół kształcących w innych zawodach niż zawody rolnicze. Ma to dotyczyć kształcenia specjalistów, na których jest zapotrzebowanie na wsiach. W projekcie podany został przykład „technika informatyki" – który jest niezbędny do obsługi coraz bardziej skomplikowanych maszyn rolniczych. Idąc dalej w projekcie proponuje się wprowadzenie do klasyfikacji zawodów kategorii „technik elektroniki i informatyki rolniczej".

W załączeniu projekt ustawy.

Śr., 20 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka