Na początku lutego Ministerstwo Edukacji przypomniało o rozporządzeniu z 21 czerwca 2012 roku w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników, które wprowadziło istotne ograniczenia dotyczące wydawania podręczników. Składanie wniosku o dopuszczenie do użytku szkolnego kolejnych wydań podręcznika zmienionych w części stanowiącej nie więcej niż 20%, może następować nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia dopuszczenia podręcznika do użytku szkolnego.
Rozporządzenie wprowadziło ponadto zmiany w wymaganiach dotyczących dopuszczania do użytku szkolnego podręczników w formie elektronicznej poprzez uszczegółowienie wymagań, jakie powinny spełniać podręczniki w formie elektronicznej tak, aby mogli z niego korzystać uczniowie o zróżnicowanych umiejętnościach w zakresie posługiwania się technologią informacyjną oraz zmiany w zakresie sporządzania opinii językowych, poprzez wprowadzenie dodatkowej, końcowej opinii językowej.
Inną zmianą jest odejście od dopuszczania do użytku szkolnego dodatkowych materiałów przeznaczonych dla ucznia dołączanych do podręczników, a więc zeszytów ćwiczeń, kart pracy i innych tego typu materiałów pomocniczych a także podręczników wspomagających edukację (tzw. podręczników pomocniczych) przeznaczonych do kształcenia ogólnego dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.
Komentarz DWW: Popieramy nie tylko literę tego rozporządzenia, ale przede wszystkim jego ideę, którą streścić można w sposób następujący: nie przesadzać ze zbyt częstym odnawianiem lub zmienianiem podręczników i materiałów dodatkowych. To zbyt wiele kosztuje, o czym wiedzą szczególnie rodziny o szczupłych budżetach domowych, a takich jest niestety coraz więcej.
źródło: men.gov.pl