Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W walce o lepszą oświatę

W walce o lepszą oświatę fotolia.pl

Korzyści współpracy pomiędzy miastem a powiatem w dziedzinie oświaty, system elektroniczn,ego naboru do szkół ponadgimnazjalnych, wzrost zainteresowanie absolwentów gimnazjów ofertą szkół zawodowych czy oprawa bezpieczeństwa w szkołach to przykładowe inicjatywy jednostek samorządu terytorialnego w Polsce mających na celu wzmocnienie lokalnych systemów oświatowych.

Studia przypadków zebrano w publikacji Innowacyjne przykłady zarządzania i finansowania oświaty przez samorządy. Baza dobrych praktyk (pod redakcją Anthonego Levitasa). Wszystkie zostały przygotowane przez samorządowców odpowiedzialnych za oświatę na swoim terenie, często przez szefów wydziałów oświaty. Wszystkie mają też zbliżoną strukturę i zaczynają się od skrótowego przedstawienia lokalnego systemu szkolnego z jego problemami i wyzwaniami oraz od zwięzłego opisu innowacyjnego programu lub projektu. Następnie podany został bardziej szczegółowy opis jak te programy i projekty zostały wdrożone, jakie były ich sukcesy i porażki, oraz na koniec, jakie wnioski z tych doświadczeń mogą wysnuć dla siebie inne samorządy w Polsce pragnące wdrożyć u siebie podobne rozwiązania.

Publikację opracował Zespół Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu systemowego Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym, który realizuje Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim. Autorzy publikacji mają nadzieję, że upowszechnienie tych przykładów może pomóc innym samorządom podnosić jakość pracy prowadzonych przez nie szkół.

Serdecznie zachęcamy do lektury. Publikacja w wersji elektronicznej do pobrania na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Źródło: Innowacyjne przykłady zarządzania i finansowania oświaty przez samorządy. Baza dobrych praktyk, pod red. Anthonego Levitasa, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2012.

Niedz., 10 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna