Jak przypomina Serwis Samorządowy PAP, do 15 stycznia gminy powinny przekazać wojewodom sprawozdanie z realizacji tzw. ustawy żłobkowej. Muszą m.in. podać liczbę dzieci uczęszczających do żłobków, oraz wskazać liczbę brakujących miejsc.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, gmina ma obowiązek na początku roku przekazać zestawienie za drugie półrocze roku poprzedniego.
W formularzu samorządy muszą podać m.in. liczbę żłobków i klubów dziecięcych utworzonych i prowadzonych przez gminę lub inne podmioty, liczbę miejsc dla dzieci, liczbę zatrudnionych osób czy przeciętne koszty związane z pobytem dziecka w instytucji. Podać trzeba także, jakie jest „niezaspokojone zapotrzebowanie" na miejsca w tego typu placówkach.
Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że tylko w co dziesiątej gminie w Polsce działa żłobek. W całym kraju jest to 646 zarejestrowanych placówek tego typu; 69 klubów dziecięcych i 18 opiekunów dziennych.
W listopadzie ubiegłego roku rząd przyjął projekt ustawy ułatwiający gminom oraz osobom prywatnym zakładanie żłobków i klubów dziecięcych. Dzięki nowym przepisom ma się zwiększyć liczba instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Wśród propozycji zmian legislacyjnych przewidziano m.in. możliwość organizowania przez instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wspólnej obsługi (administracyjnej, finansowej i organizacyjnej) z przedszkolami i innymi instytucjami oświatowymi (np. szkołami).
Stosowne rozporządzenie załączone jest pod informacją.
źródło: samorzad.pap.pl