Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: tytuł prawny do nieruchomości a przechowywanie napojów alkoholowych

WSA: tytuł prawny do nieruchomości a przechowywanie napojów alkoholowych fot.pixabay

Treść art. 9 ust. 2 i ust. 3b oraz art. 9 (4) i 9 (5) wskazuje, że tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z nieruchomości w celach przechowywania napojów alkoholowych dołączony do wniosku o wydanie zezwolenia jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia procedury uzyskania zezwolenia.

W niniejszej sprawie Sąd zwrócił uwagę, że żaden przepis ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie wymaga od wnioskodawcy przedstawienia tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości w celach przechowywania napojów alkoholowych, a oświadczenia o posiadaniu takiego tytułu prawnego.

Nie jest zatem prawidłowe stwierdzenie, że " (...) brak dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do korzystania z nieruchomości w celach przechowywania napojów alkoholowych stanowi negatywną przesłankę do wydania wnioskodawcy zezwolenia". 

Nałożony przez ustawodawcę obowiązek złożenia pod odpowiedzialnością karną oświadczenia o posiadaniu tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości w celach przechowywania napojów alkoholowych, zasadniczo uprawnia organ do oparcia się na tym oświadczeniu (skoro brak jest wymogu przedłożenia tytułu prawnego do nieruchomości).

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. III SA/Kr 1171/23

Źródło: CBOSA 

Pt., 16 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek