Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ocena stosunków polsko‑amerykańskich w 2021 roku

Ocena stosunków polsko‑amerykańskich w 2021 roku fotolia.pl

Relacje stosunków polsko-amerykańskich mają wpływ na określanie celów polskiej polityki zagranicznej, a także na dobór środków i metod tej polityki. Stosunki Polski z USA mają zasadniczy wpływ m.in na pozycję i role międzynarodowe Polski.

Jak pokazuje badanie CBOS obecne stosunki polsko-amerykańskie pozytywnie ocenia blisko trzy czwarte (73%) badanych, 16% uważa, że są one „ani dobre, ani złe”, a jedynie nieliczni (2%) określają je jako złe. Nie potrafiło lub nie chciało ich ocenić 9% ankietowanych.

Społeczne oceny relacji polsko-amerykańskich są obecnie najlepsze od marca 1990 roku, kiedy aż 80% badanych charakteryzowało je jako dobre. W XXI wieku oceny te zmieniały się dynamicznie. Najgorzej wzajemne relacje postrzegano w listopadzie 2012 roku, kiedy to jedynie niespełna co trzeci respondent (32%) uważał je za dobre. W kolejnych latach oceny stopniowo się poprawiały, przy czym zmiany odnotowane w październiku roku 2020 i w kwietniu br. są bardzo wyraźne.

Obecnie aż o 21 punktów procentowych więcej badanych niż w lipcu 2019 roku uważa stosunki polsko-amerykańskie za dobre. Od rozpoczęcia transformacji ustrojowej w Polsce respondenci oceniający je negatywnie byli w zdecydowanej mniejszości, a spadek lub wzrost odsetka ocen pozytywnych wiązał się przede wszystkim z odpowiednim wzrostem lub spadkiem oceniających je jako „ani dobre, ani złe”.


Źródło: CBOS

Wt., 26 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła