Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka przestrzenna i miejska – nowe kompetencje Ministra Rozwoju Regionalnego

Polityka przestrzenna i miejska – nowe kompetencje Ministra Rozwoju Regionalnego fotolia.pl

13 lipca 2012 r. Sejm przyjął Rządowy Projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw. Zawarte w nim przepisy włączają zagadnienia związane z zagospodarowaniem przestrzennym oraz polityką miejską do działu rozwój regionalny.

Rozszerzenie kompetencji ministra rozwoju regionalnego stworzy warunki do kompleksowego gospodarowania przestrzenią i rozwojem kraju oraz uczyni go jednym ośrodkiem decyzyjnym odpowiedzialnym za budowanie zintegrowanego systemu zarządzania rozwojem.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Jeden ośrodek decyzyjny

Do tej pory sprawy związane z tymi politykami były w gestii dwóch ministrów: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz rozwoju regionalnego. Zmiany polegające na utworzeniu jednego ośrodka decyzyjnego pozwolą na sprawne przygotowanie rozwiązań strategicznych, dotyczących polityk przestrzennej i miejskiej. Dzięki temu dojdzie do uporządkowania zasad gospodarowania przestrzenią i stworzenia przejrzystych zasad jej użytkowania, wzmocnienia udziału obywateli w podejmowaniu decyzji o zagospodarowaniu przestrzeni, w której żyją i pracują, poprawy estetyki. W efekcie poprawi się jakość życia obywateli.

Spójność polityki rozwoju

Zmiany te umożliwią również wprowadzenie współzależności celów polityki przestrzennej z celami polityki rozwoju, a także osiągnięcie większej spójności planowania strategicznego z programami współfinansowanych ze środków unijnych. Możliwa będzie także lepsza koordynacja podmiotów i polityk publicznych, a także spójność w określaniu działań państwa w sferze legislacyjnej i instytucjonalnej dla wzmocnienia efektywności systemu planowania przestrzennego i działań rozwojowych.

Gospodarka przestrzenna a środki unijne

Wprowadzenie regulacji usprawni programowanie rozwoju na poziomie krajowym i regionalnym. W tym samym resorcie samorządy województw będą miały możliwość uzgadniania planów zagospodarowania przestrzennego z Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 i jednocześnie strategii rozwoju województw z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2010-2020. Jednocześnie MRR jest odpowiedzialne za programowanie w ramach polityki spójności UE. Będzie to zapewniało spójność w wydatkowaniu środków unijnych.

Polityka miejska jako część polityki rozwoju

Włączenie polityki miejskiej do działu „rozwój regionalny” pozwoli na wykorzystanie polityki miejskiej jako instrumentu rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Zmiana będzie stanowić podstawę dla prowadzenia polityki miejskiej w ramach polityki regionalnej. W oparciu o instrumenty prawne i organizacyjne wspierające rozwój miast i obszarów zurbanizowanych. Polityka miejska będzie koncentrować się na wspieraniu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz ustalaniu priorytetów rozwojowych, które będą wdrażane przede wszystkim z wykorzystaniem środków unijnych. Powinno to skutkować ich efektywniejszym wydatkowaniem.

Źródło: www.mrr.gov.pl

Niedz., 15 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: