Dziesiąte i jedenaste miejsce uzyskały najlepsze polskie projekty spośród 1078 wniosków zgłoszonych przez 27 państw – członków Unii Europejskiej. Dofinansowanie otrzyma 16 projektów z Polski oraz 2 międzynarodowe czerpiące z polskiej alokacji. Na ich realizację, do kraju wpłynie łącznie blisko 20 mln euro – to dwa razy więcej niż w naborze z 2010 r. i ponad osiemnaście razy więcej niż 5 lat temu.
Większość, bo ponad 60% środków przyznanych w tym roku Polsce przeznaczone będzie na realizację 7 projektów przyrodniczych zgłoszonych w ramach pierwszego z trzech komponentów tematycznych: „Przyroda i Różnorodność biologiczna”, (drugi to „Polityka i zarządzanie w zakresie środowiska” a trzeci komponent to „Informacja i komunikacja”). Największą liczbę punktów wśród projektów przyrodniczych z całej Europy otrzymał Projekt Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego z Będzina na ochronę siedlisk w Parku krajobrazowym „Orlich Gniazd”, co daje mu dziesiąte miejsce spośród wszystkich wniosków LIFE+ złożonych z całej Europy w zeszłorocznym naborze.
Projekt służy zachowaniu charakterystycznych dla Wyżyny Częstochowskiej ciepłolubnych muraw oraz muraw naskalnych, które od wiosny do lata cieszą oko turysty paletą barw kwitnących kwiatów. Zagrożeniem dla nich jest z jednej strony zarastanie drzewami i krzewami na skutek zaprzestania pasterskiej działalności człowieka, z drugiej wydeptywanie przez niekontrolowany ruch turystyczny. Projekt stara się przeciwdziałać obydwu tym tendencjom. Następne, jedenaste miejsce w klasyfikacji ogólnej również zajął projekt z Polski, tym razem zgłoszony w ramach II komponentu.
Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie wybuduje demonstracyjną linię generowania energii z „biomasy mikronizowanej”, czyli biomasowego pyłu otrzymywanego ze słomy. Będzie to pierwsza na świecie ruchoma kontenerowa siłownia energetyczna pracująca na stałej biomasie w postaci zawiesiny pyłu, która będzie przewożona z miejsca na miejsce w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych rejonów obfitujących w słomę. W tej kategorii 6 polskich innowacyjnych lub demonstracyjnych projektów otrzyma z Unii 5,3 mln euro.
Nasz trzeci lider Fundacja Ekorozwoju – Drogi dla natury z Wrocławia otrzyma kolejne 2 miliony euro, które umożliwią realizację 3 kampanii informacyjnych na ochronę alej przydrożnych w północnej i zachodniej Polsce – elementu krajobrazu, który zachwyca podróżujących po naszym kraju turystów, szczególnie gości z Europy Zachodniej. Projekt przypomina lokalnym władzom, zarządcom dróg oraz lokalnej społeczności, że zadrzewienia przydrożne, ze względu na swoje walory krajobrazowe, przyrodnicze, czy użytkowe (choćby zacienianie asfaltu w upalne dni i tworzenie specyficznego mikroklimatu sprzyjającego roślinności uprawnej) stanowią atut, a nie przeszkodę w rozwoju.
Co czwarty wniosek wybrany przez Komisję w ramach komponentu III pochodzi z Polski. Pozostałe środki służyć będą realizacji polskiej części projektów międzynarodowych złożonych przez Szwecję i Wielką Brytanię. Jeżeli z listy wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania zrezygnuje któryś z europejskich wnioskodawców, w rezerwie oczekują kolejne 3 polskie projekty na kwotę 1,7 mln euro.
„Zbudowaliśmy skuteczny system pozyskiwania funduszy unijnych w ramach programu LIFE + na ochronę naszej przyrody i środowiska naturalnego. Liczymy, że sukcesy wnioskodawców i nabyte przez nas doświadczenia, pozwolą Polsce jeszcze skuteczniej ubiegać się o dalsze środki w nowej perspektywie finansowej” – powiedział Władysław Jan Majka – Z-ca Prezesa Zarządu NFOŚiGW. LIFE+ to jedyny unijny instrument finansowy poświęcony wyłącznie ochronie środowiska. Wnioski o dofinansowanie, których nabory odbywają się raz do roku, przekazywane są bezpośrednio do Brukseli i tam są oceniane.
Od 2008 roku NFOŚiGW pełni funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE+ w Polsce. Związek Powiatów Polskich wraz z Instytutem na rzecz Ekorozwoju i Community Energy Plus realizuje projekt „Dobry klimat dla powiatów, który uzyskał dotację na kampanię informacyjno-promocyjną z instrumentu finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej w priorytecie Informacja i Komunikacja. Projekt rozpoczął się 1 września 2010 roku, a działania projektowe będą trwały do końca sierpnia 2015 roku.
Celem projektu jest aktywne zaangażowanie polskich samorządów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz służące lepszej adaptacji do zmian klimatu oraz stymulowanie praktycznych inicjatyw i inwestycji na szczeblu lokalnym nakierowanych na ochronę klimatu i adaptacje do jego zmian. Równie ważne, obok podejmowania przez powiaty działań na rzecz ochrony klimatu globalnego, jest jednoczesne poszukiwanie rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnej gospodarki oraz obniżenia kosztów funkcjonowania poszczególnych jednostek samorządu.
Więcej informacji o prowadzonych działaniach można znaleźć na stronie internetowej: www.chronmyklimat.pl.
Źródło: www.nfosigw.gov.pl, inf. własna