14 czerwca w Starostwie Powiatowym w Kutnie odbyło się czwarte Forum Jednostek Samorządu Terytorialnego i Debata Społeczna. Zebranych przedstawicieli jst przywitał Mieczysław Ruciński, członek Zarządu Powiatu. Forum poświęcone było dyskusji nad sposobem wypełniania zadań ustawowych oraz służyło wymianie dobrych praktyk przez samorządy biorące udział w projekcie „Kompetencje i przejrzystość JST – kluczem do rozwoju lokalnego”. Zgłoszone praktyki będą na zakończenie projektu opublikowane w specjalnym wydawnictwie projektowym.
Z kolei tematem przewodnim debaty były partycypacja i przejrzystość - jedne z filarów dobrego rządzenia w Unii Europejskiej. Partycypacja to szeroki udział społeczeństwa w pracach administracyjnych, zaś przejrzystość odnosi się do maksymalizacji jawności działania władzy oraz jasnych i nieskomplikowanych reguł postępowania i zarządzania na poziomie lokalnym i krajowym. Przejrzystość to także zagadnienia związane z etycznymi postawami urzędników samorządowych.
Podczas forum gospodarze spotkania, Starostwo Powiatowe w Kutnie, zaprezentowali dobrą praktykę polegającą na termomodernizacji obiektów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kutnowski. Następnie dokonany został przegląd zidentyfikowanych dobrych praktyk we wszystkich samorządach uczestniczących w projekcie. W każdej uczestniczącej w projekcie jednostce samorządu terytorialnego wybrane zostały po cztery dobre praktyki, które zostaną zamieszczone w katalogu, którego opracowanie i wydanie będzie jednym z produktów realizowanego projektu. Podczas dyskusji obecni przedstawiciele samorządów wyjaśniali szczegóły swoich praktyk oraz kryteria ich wyboru do publikacji. Na zakończenie Forum ustalono terminy i miejsca kolejnych spotkań.
Po zakończeniu Forum odbyła się Debata Społeczna. Prowadził ją Zastępca Sekretarza Generalnego ZPP Marek Wójcik. Zgodnie z regułami debaty nie był to wykład, ale przede wszystkim dyskusja i wymiana poglądów na zagadnienia związane z partycypacją społeczną i przede wszystkim z przejrzystością działania urzędów samorządowych. W czasie debaty jej uczestnicy wykonywali ćwiczenia, np. ocenę swojego urzędu według zadanych kryteriów, a na podstawie przygotowanych przez prowadzącego scenariuszy próbowali określić, jak urzędnik samorządowy powinien reagować w sytuacjach wyboru. Zidentyfikowano także sytuacje, w których zachowania legalne (zgodne z prawem) są jednocześnie nieetyczne, lub odwrotnie – etyczne zachowanie urzędnika może rozmijać się z zasadami prawnymi, a więc być nielegalne.
Podczas spotkania ustalono również, że następne Forum i Debata Społeczna odbędą się na początku września br. Forum i Debata zostały organizowane w ramach projektu „Kompetencje i przejrzystość JST – kluczem do rozwoju lokalnego”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział w Forum i Debacie był bezpłatny.