Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko w sprawie funkcjonowania Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego.
Jak czytamy w stanowisku bezpieczeństwo mieszkańców i sprawne funkcjonowanie administracji publicznej to niezwykle ważne zagadnienia dla każdego samorządu powiatowego. Od początku przywrócenia struktur powiatowych, a tak naprawdę ich usamorządowienia, dążono do stosowania w omawianym zakresie rozwiązań logicznych i zarazem skutecznych.
Według Starostów, kierując się racjonalnością gospodarowania środkami publicznymi, poważne wątpliwości budzi zamiar zobowiązywania powiatów do utworzenia w starostwach struktur pełniących całodobowe dyżury (Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego). Praca w takim trybie wymaga dodatkowego zatrudnienia wykwalifikowanej kadry, na co powiaty nie posiadają środków finansowych.
Jak czytamy dalej, biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące prawo w zakresie zwierzchności starosty względem powiatowych służb, inspekcji i straży zasadnym organizacyjnie i finansowo wydaje się wykorzystanie dotychczasowych, dobrze funkcjonujących rozwiązań poprzez stanowiska kierowania Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. Pełniący tam służbę funkcjonariusze „czuwają” w systemie ciągłym. W sytuacji tego wymagającej mogą w trybie natychmiastowym uruchamiać cywilne struktury administracji powiatowej.
W świetle powyższych argumentów Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wnioskuje o wdrożenie rozwiązań już funkcjonujących, gwarantujących sprawne działanie w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców.