Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyznano Nagrodę im. Pawła Adamowicza

Przyznano Nagrodę im. Pawła Adamowicza fot. cor.europa.eu

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko został uhonorowany Nagrodą Pawła Adamowicza w uznaniu za jego niezwykłe przywództwo i wspieranie zaangażowania obywatelskiego nawet w obliczu ekstremalnych wyzwań wojennych. Nagrodę wręczyli przewodnicząca Europejskiego Komitetu Regionów Kata Tüttő i posłanka do Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz w obecności komisarz ds.rozszerzenia Marty Kos na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli 20 lutego. 

Przyznana po raz czwarty nagroda została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Miastem Gdańsk i Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN). Nagroda jest przyznawana lokalnym przywódcom – w polityce lub w społeczeństwie obywatelskim – walczącym z nietolerancją, radykalizacją postaw, mową nienawiści i ksenofobią. Wyraża uznanie dla pracy wszystkich demokratycznie wybranych przedstawicieli, urzędników, organizacji i zwykłych obywateli, którzy pomimo ryzyka dążą do tego, by demokracja funkcjonowała na szczeblu lokalnym, wspierając lepsze i bardziej otwarte społeczności. W ramach współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz promowania Nagrody im. Pawła Adamowicza posłowie do Parlamentu Europejskiego mogli również nominować kandydatów. 

Burmistrz Kijowa Vitaliy Klitschko otrzymał nagrodę od Katy Tüttő, przewodniczącej Europejskiego Komitetu Regionów, i Magdaleny Adamowicz, posłanki do Parlamentu Europejskiego, w uznaniu jego nacisku na odporność, innowacje i prawa człowieka. W obliczu rosyjskiej agresji przywódcyWitalija Kliczki pomogli chronić prawa człowieka, zapewnić dostęp do podstawowych usług, takich jak woda, energia elektryczna i pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych, oraz koordynować działania humanitarne na rzecz osób przesiedlonych. Jury stwierdziło, że jego poparcie dla wolności, praworządności i integracji europejskiej podkreśla jego zaangażowanie na rzecz demokratycznej przyszłości Kijowa i pochwaliło jego innowacyjne podejście do zaangażowania obywatelskiego i przywództwa w obronie praw człowieka, mówiąc, że stał się globalnym symbolem odwagi i ambicji. 

Zdaniem jury, inicjatywy burmistrza Kijowa są wzorem dla innych miast. Inicjatywy takie obejmują: wprowadzenie aplikacji Kyiv Digital, która umożliwia mieszkańcom zgłaszanie problemów i głosowanie nad lokalnymi inicjatywami, oraz utworzenie sieci Vcentri Hub Network, która służy jako ważna przestrzeń publiczna dla rządu, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i społeczności. Burmistrz Kijowa, zapewniając dostęp do podstawowych usług, takich jak woda i energia elektryczna, wspierał również dialog między obywatelami a rządem w drodze konsultacji publicznych i dyskusji, od wysłuchań publicznych i forów po ankiety internetowe i wsparcie dla tworzenia rad publicznych wraz z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. 

„To dla mnie wielki zaszczyt otrzymać Nagrodę im. Pawła Adamowicza. Jest to nie tylko wyraz uznania dla mojej pracy jako burmistrza Kijowa i polityka, ale także świadectwo niezachwianego zaangażowania na rzecz wartości wolności i demokracji, a także heroizmu całego narodu ukraińskiego. Od prawie trzech lat walczymy o naszą państwowość i demokratyczną przyszłość. Jestem wdzięczny za wsparcie naszych przyjaciół i partnerów. Razem opowiadamy się za naszymi wspólnymi wartościami i bezpieczeństwem demokratycznego świata. I razem musimy wygrać tę walkę!" - mówił Witalij Kliczko.

Jury postanowiło również przyznać specjalne wyróżnienie Bassamowi Araminowi i Ramiemu Elhananowi, przywódcom społeczności palestyńskiej i izraelskiej pracującym nad pojednaniem między społecznościami. Przedstawiciele koła rodziców – Forum Rodzin (PCFF), organizacji zrzeszającej rodziców palestyńskich i izraelskich, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim, zostali uhonorowani za wspólne zaangażowanie na rzecz pokoju i równości oraz dążenie do pokojowych rozwiązań opartych na wspólnych doświadczeniach smutku i utraty córek w konflikcie palestyńsko-izraelskim. 

Ich działania, w tym spotkania dialogowe, wspólny izraelsko-palestyński Dzień Pamięci, zaangażowanie online oraz międzyspołeczne grupy edukacyjne i wymiany, nie tylko wpłynęły na osoby bezpośrednio zaangażowane (700 rodzin) za pośrednictwem programów PCFF.

Pozostałymi nominowanymi kandydatami byli (w porządku alfabetycznym): 

  • Alain Chouraqui: Założyciel Camp des Milles we Francji. Fundacja Camp des Milles Memorial and Education przekształciła dawny obóz internowania w centrum edukacji i pamięci o Holokauście; 
  • Aleksiej Gorinow: przywódca rosyjskiej opozycji na szczeblu gminnym i działacz na rzecz praw człowieka, obecnie więziony za sprzeciw wobec rosyjskiego reżimu; 
  • Kamira: Krajowa Federacja stowarzyszeń kobiet romskich, Hiszpania. Kamira promuje włączenie społeczne i walkę z dyskryminacją kobiet romskich. Krajowa federacja stowarzyszeń kobiet romskich w Hiszpanii. Została założona w 1999 roku i składa się z 23 stowarzyszeń z ośmiu wspólnot autonomicznych. Organizacja koncentruje się na promowaniu wolności, solidarności i równości społeczności romskiej, a także na promowaniu integracji społecznej i zwalczaniu dyskryminacji kobiet romskich; 
  • Andrij Sadowyj: Burmistrz Lwowa na Ukrainie został doceniony za działania na rzecz ofiar wojny i ochrony praw człowieka podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. 
Czw., 20 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: