11 lutego Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP opublikowała Uchwały, na mocy których zostały przyznane doroczne tytuły Człowieka Roku. Tym razem nie poznaliśmy konkretnych nazwisk laureatów. Powodem jest uhonorowanie grup – polskich i zagranicznych żołnierzy oraz funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej. Podobna sytuacja miała miejsce w 2022 roku, kiedy to tytuły Człowieka Roku otrzymały narody – polski oraz ukraiński.
200-tysięcznemu Wojsku Polskiemu i 15-tysięcznej Straży Granicznej
Pierwsza grupa laureatów otrzymała wyróżnienie jako wyraz najwyższego uznania dla Żołnierzy WP i Funkcjonariuszy SG za niezłomną służbę Ojczyźnie, profesjonalizm i gotowość do obrony Polski, a także za codzienną ochronę granic państwa oraz bezpieczeństwa obywateli, w obliczu imperialnej polityki Rosji i rosnących zagrożeń geopolitycznych – czytamy w Uchwale.
Żołnierzom oraz Funkcjonariuszom Straży Granicznej podziękowano ponadto za poświęcenie, odwagę i niezachwianą postawę wzmacniającą sojuszniczą współpracę w ramach NATO, za strategiczne wsparcie Ukrainy w jej heroicznej walce przeciwko brutalnej agresji Rosji, a także za nieustanne działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, całej Wschodniej Flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego i granic Unii Europejskiej.
10 tysiącom Żołnierzy Stanów Zjednoczonych oraz Żołnierzom Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Czech, Rumunii, Kanady, Norwegii, Estonii I Chorwacji stacjonującym w Polsce w ramach Sił Sojuszniczych
Żołnierze sił sojuszniczych zostali docenieni za służbę i zaangażowanie w umacnianie bezpieczeństwa Polski, Wschodniej Flanki NATO oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także za umacnianie solidarności i jedności państw demokratycznych wobec rosnących zagrożeń globalnych.
W Uchwale z 11 lutego, podpisanej przez Przewodniczącego Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP Kazimierza Barczyka, podziękowano im również za służbę, która znacząco zwiększa potencjał obronny i odstraszania Rzeczypospolitej Polskiej oraz NATO, szczególnie w obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę, a także za gotowość do wspólnej obrony granic, suwerenności i stabilności w Europie.
Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP to największa ogólnopolska organizacja samorządu terytorialnego zrzeszająca w regionalnych związkach 1000 gmin, powiatów i województw. Wyróżnienia w postaci tytułu Człowieka Roku przyznaje od kilkunastu lat. Dotychczasowymi laureatami były głowy państw, pisarze, politycy jak również sportowcy oraz przedstawiciele Kościoła.
Zachęcamy do zapoznania się z Uchwałami Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP odnośnie przyznania tegorocznych tytułów Człowieka Roku.