Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska fotolia.pl

5 czerwca co roku obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ale pamiętać należy, że to tylko symbol, który ma przypomnieć o tym, co powinniśmy robić każdego dnia dla naszej planety. To także doskonały moment na zwrócenie szczególnej uwagi na działalność człowieka w świecie środowiska naturalnego i zmiany jakie w tym środowisku zachodzą.

Z tej okazji w wielu miastach organizowane są pikniki, festyny lub zajęcia edukacyjne dla dzieci. Jak jeszcze można uczcić ten dzień? Na przykład do pracy pojechać rowerem lub komunikacją miejską, a nie samochodem, iść na spacer do lasu i zebrać drobne śmieci, czy chociażby zrobić sobie dzień bez telefonu i spędzić go na łonie natury.

Fundusze Europejskie ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko wsparły wiele projektów poprawiających jakość środowiska.

Jak czytamy - poza Parkami Narodowymi, które są „zielonymi płucami” naszego kraju, wsparcie było przeznaczone także na poprawę jakości środowiska w miastach. Powstały nowe lub odnowiono już istniejące parki, skwery, w tym alejki, ścieżki, fontanny. To one przyczyniają się do zahamowania efektu tzw. miejskiej wyspy ciepła i przynoszą poprawę jakości powietrza w ich okolicy.

Dofinansowanie otrzymały też projekty takie jak np. „Działania w zakresie terenów zanieczyszczonych i zdegradowanych na obszarze miasta Zabrze”, których celem było zrewitalizowanie terenów zniszczonych przez przemysłową działalność człowieka. Na obszarze, gdzie kiedyś prowadzono wydobycie gliny, powstały stawy, a wokół nich miejsce rekreacyjne i ścieżki zdrowia.

Dla zainteresowanych ochroną przyrody i zmianami klimatu powstała baza wiedzy Klimada 2.0, gdzie znaleźć można materiały edukacyjne do przeprowadzenia lekcji dla dzieci młodzieży, ciekawe publikacje i wiele innych „ekologicznych” informacji.

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

 

Śr., 5 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła