Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana stawki opłaty targowej w trakcie roku budżetowego. RIO wyjaśnia

Zmiana stawki opłaty targowej w trakcie roku budżetowego. RIO wyjaśnia fot.pixabay

O dopuszczalności podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie obniżenia w trakcie roku podatkowego stawki opłaty targowej ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. wypowiedziała się niedawno RIO w Szczecinie.

Stawkę można obniżyć

Izba oceniła, że nie ma przeszkód formalnoprawnych do obniżenia stawki opłaty targowej w trakcie roku. W ramach granic wyznaczonych przez art. 15 oraz art. 19 pkt 1 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych gminy mają swobodę ustalania obciążeń podatkowych i mogą realizować własną politykę w tym zakresie.

Jedynym ustawowym ograniczeniem (na co rada powinna zwrócić uwagę) w ustalaniu przez gminy stawek opłaty targowej jest zakaz przekraczania stawek maksymalnych określanych na każdy rok przez Ministra Finansów w formie obwieszczenia w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych.

Obniżka z mocą wsteczną

W tym aspekcie RIO zwróciła uwagę, że przy zmianach stawek w trakcie roku należy pamiętać o poprawnym trybie ich wprowadzenia. Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych przewiduje w art. 5 możliwość nadania aktowi wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.

Powołując się na jedno z orzeczeń NSA (wyrok z 19.11.2010 r., sygn. akt II FSK 1272/09) Izba przypomniała, że wsteczna moc prawa może dotyczyć ewentualnie tylko przyznania praw. Z całą stanowczością natomiast należy wykluczyć możliwość zastosowania tej normy do nakładania obowiązków.

Uwaga na nadpłaty

RIO zaznaczyła również, że obniżenie stawki opłaty targowej z mocą wsteczną spowoduje powstanie nadpłaty tej opłaty u podmiotów, które podlegały zapłacie opłaty targowej przed datą uchwalenia niższej stawki. W takim przypadku wójt – jako organ podatkowy, będzie zobowiązany do zrealizowania przepisów Ordynacji podatkowej odnoszących się do zasad zwrotu i rozliczenia nadpłaconej opłaty targowej.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z 31.01.2024 r., znak: K.43.8.2024

Źródło: bip.szczecin.rio.gov.pl 

Pt., 19 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak