Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wybory samorządowe: głosuj tam, gdzie mieszkasz

Wybory samorządowe: głosuj tam, gdzie mieszkasz fotolia.pl

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Obywatele zameldowani na stałe, automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania. Nie wszyscy jednak mieszkają i głosują tam, gdzie są zameldowani. Co zrobić, by głosować w miejscu zamieszkania?

Dlaczego warto głosować w wyborach samorządowych?
Wybory samorządowe są istotnym narzędziem demokracji, które umożliwia decydowanie i kształtowanie społeczności, w której żyjemy. To właśnie decyzje podejmowane na poziomie samorządowym mają bezpośredni wpływ na jakość życia w danej społeczności. W wyborach samorządowych wybieramy przedstawicieli, którzy najlepiej reprezentują nasze interesy i potrzeby na poziomie lokalnym.

Jak czytamy - samorządowcy mają bezpośredni wpływ na wiele aspektów życia codziennego mieszkańców, takich jak edukacja, zdrowie, infrastruktura drogowa, transport publiczny, środowisko czy kultura.

Jak zagłosować w miejscu zamieszkania
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że w wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie można też pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania i zagłosować w dowolnym miejscu. Co trzeba zatem zrobić, by móc głosować w miejscu zamieszkania i realnie kształtować miejsce, w którym się żyje?

Jak czytamy - można skorzystać z e-usługi "Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW". Co istotne – zrobić to można przez internet na portalu gov.pl. Jeśli ktoś chce głosować w gminie, w której mieszka, a nie w gminie, w której jest zameldowany na pobyt stały – powinien złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania.

- Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych. Przyspiesza ona wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym – tłumaczy sekretarz stanu, Michał Gramatyka.

Co jeszcze można załatwić online w nadchodzących wyborach:

  1. Sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców:
  2. Zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-przez-pelnomocnika 
  3. Zgłosić, że chcesz głosować korespondencyjnie www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-korespondencyjnego3 

By skorzystać z wyżej wymienionych e-usług, przyda ci się profil zaufany. Nie masz jeszcze profilu zaufanego? Sprawdź jak go założyć – instrukcja w załączniku.

Źródło: MC

Załączniki:
Pobierz ten plik (Profil zaufany krok po kroku.pdf)Profil zaufany krok po kroku.pdf168 kB
Pt., 22 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła