Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wzór metryki tuż, tuż. Dotyczyć będzie wszystkich spraw w postępowaniu administracyjnym

Wzór metryki tuż, tuż. Dotyczyć będzie wszystkich spraw w postępowaniu administracyjnym fotolia.pl

Już tylko tygodnie dzielą organy administracji publicznej od obowiązku zakładania w aktach poszczególnych spraw administracyjnych metryki sprawy wskazującej wszystkie osoby, które uczestniczyły w podejmowaniu czynności w postępowaniu administracyjnym oraz określa się wszystkie podejmowane przez te osoby czynności wraz z odpowiednim odesłaniem do dokumentów określających te czynności. Wzór i sposób prowadzenia metryki sprawy określi w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Projekt regulującego to zagadnienie rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie wzoru i sposobu prowadzenia metryki sprawy trafił właśnie do zaopiniowania przez  Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej. Zgodnie z projektem:

  • jeżeli dokumentacja odzwierciedlająca przebieg załatwiania spraw powstaje w systemie teleinformatycznym przeznaczonym do elektronicznego zarządzania dokumentacją umożliwiającym wykonywanie w nim czynności kancelaryjnych oraz dokumentowanie przebiegu załatwiania spraw, to za metrykę sprawy przyjmuje się funkcjonalność tego systemu umożliwiającą prezentację chronologicznego zestawienia czynności w sprawie zawierającego:
    a)    datę i czas realizacji czynności;
    b)    nazwisko, imię i stanowisko osoby realizującej daną czynność;
    c)    określenie rodzaju wykonywanej czynności;
    d)    odwołania do dokumentów elektronicznych lub nieelektronicznych, do których odnoszą się poszczególne czynności;
  • jeżeli dokumentacja odzwierciedlająca przebieg załatwiania spraw nie powstaje w systemie teleinformatycznym, to metrykę sporządza prowadzący sprawę, odnotowując poszczególne czynności w sprawie w tabeli, której kolumny odpowiadają wymienionym wyżej danym. Metrykę sprawy będzie można prowadzić wypełniając tabelę odręcznie lub w formie elektronicznej –dołączając jej wydruk do akt sprawy po wykonaniu ostatniej czynności w sprawie.
Pt., 10 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski