Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W numerze 5/2024 dwutygodnika WSPÓLNOTA

W numerze 5/2024 dwutygodnika WSPÓLNOTA .

9 marca ukazał się kolejny numer Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, w którym m.in.:

Oświadczenia majątkowe radnych. Składanie, kontrola, jawność i sankcje. W przekrojowym artykule wyjaśniamy zasady składania i kontrolowania oświadczeń radnych, wskazujemy też elementy procedury wymagające uwagi ustawodawcy. 

Dowieźć ludzi na wybory. Jesienią, przy okazji wyborów parlamentarnych, okazało się, że zainteresowanie mieszkańców transportem organizowanym przez gminę jest niewielkie. Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich: To wyrzucanie pieniędzy, pomysł rodem z minionego systemu.

Rosną dochody własne gmin, ale rosną też zaległości w ich egzekucji. W większości skontrolowanych przez NIK samorządów działania podejmowane w celu zwiększenia dochodów własnych są nieskuteczne lub nieprawidłowe.

Jak u samorządowców z optymizmem? Na razie tak sobie. Wskaźnik Aktywności Rozwojowej Samorządów wskazuje, że ogólny optymizm co do poprawy sytuacji ekonomicznej jest w samorządach umiarkowany. Najwięcej wykazują go województwa, a najmniej – powiaty. 

Są założenia zmian systemowych w finansach JST. 19 lutego odbyło się drugie spotkanie ministra Andrzeja Domańskiego z przedstawicielami organizacji tworzących stronę samorządową KWRiST.

Naszym sukcesem jest kapitalny remont miasta. Na modernizację torowisk tramwajowych wydaliśmy ponad miliard złotych. Wymieniamy infrastrukturę podziemną. Poznań ma dziś największy udział ruchu rowerowego w Polsce – mówi w dużym wywiadzie Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Krakowska strefa czystego transportu jeszcze nie teraz. WSA w Krakowie unieważnił krakowską uchwałę ustanawiającą SCT w stolicy Małopolski. Zwrócił uwagę na trzy elementy uchwały, które uznał za niezgodne z prawem.

Smart rzeczywistość. Inteligentne miasta to nie przyszłość, ale teraźniejszość budowana w oparciu o lokalne potencjały. To miasta, które mają być odpowiedzią na zmiany demograficzne i urbanizacyjne, klimatyczne, niestabilność globalnego systemu gospodarczego czy rewolucję cyfrową – pisze Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Istotne zmiany w postępowaniu egzekucyjnym. 25 marca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zmienią się m.in. sposoby dochodzenia kosztów upomnienia, łatwiej będzie uzyskać dane o majątku dłużnika oraz jego małżonka, usprawnione zostanie egzekucja z nieruchomości. 

Maksymalna cena nieruchomości. Organ uchwałodawczy gminy zobligowany jest określić maksymalną cenę nieruchomości gruntowych przy sprzedaży użytkownikom wieczystym. Brak jej określenia może prowadzić do obliczania ceny powyżej granicy określonej w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Zakaz spożywania alkoholu na strzelnicy. Rada nie ma upoważnienia do modyfikowania ustawowego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Gmina nie zwróci VAT w Programie Inwestycji Strategicznych. Przepisy nie zawierają postanowień nakazujących dokonanie zwrotu podatku VAT od wydatków na inwestycję dofinansowaną w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych, w przypadku jego odliczenia. Nie ma przepisów wskazujących na sposób wykorzystania przez JST zwróconego podatku.

Upoważnienie sekretarza do zmian w budżecie. Dekoncentracja zadań wójta jest nierozłącznie związana z tym, w jakiej roli występuje wójt – jako kierownik urzędu czy jako organ wykonawczy gminy. Zakresy zadań i obowiązków w ramach tych funkcji nie są tożsame.

Skąd brać pieniądze na zadania zlecone. Dokładać, czy nie dokładać? A jeśli dokładać, to na jakich zasadach? Rozstrzygnięcie tej kwestii jest skomplikowane.

Autobusem po niedużej gminie. Komunikacja gminna to odpowiedź nie tylko na wnioski mieszkańców, ale także skuteczny sposób walki z problemem wykluczenia komunikacyjnego. W 2024 roku własne linie uruchomiły m.in. Chorzele, Iłża oraz gmina Chełm.

Minilasy na pomoc miastom i miasteczkom. Charakterystyczny leszczynowy płotek okalający powierzchnię zbliżoną do boiska do koszykówki. Za nim gąszcz drzew i krzewów, wśród nich można rozpoznać wiele rodzimych gatunków. Minilasy to przyszłość polskich miast.

Człowiek największym wyzwaniem systemu ochrony ludności. W obiegowej opinii specjalista zarządzania kryzysowego to osoba zajmująca się obszarem sytuacji kryzysowych. To jednak duże uproszczenie i zawężenie rzeczywistych wymagań wobec do osoby wykonującej ten zawód.


Najważniejszy dwutygodnik w całości poświęcony jednostkom samorządu terytorialnego. Od 1990 roku dostarczamy fachową wiedzę we współpracy z czołowymi ekspertami i doświadczonymi samorządowcami. To obowiązkowa lektura dla pracowników urzędu, radnych i partnerów samorządu. 

www.wspolnota.org.pl

Czw., 14 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: