Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Psychoterapeuta jako uregulowany zawód zaufania publicznego - jest projekt ustawy

Psychoterapeuta jako uregulowany zawód zaufania publicznego - jest projekt ustawy fotolia.pl

W lasce marszałkowskiej pojawił się projekt ustawy zakładający gruntowne uregulowanie zawodu psychoterapeuty.

Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi złożyła poselski projekt ustawy

Ustawa miałaby regulować zasady i warunki wykonywania zawodu psychoterapeuty oraz kwestie funkcjonowania samorządu zawodowego psychoterapeutów.

Pierwszą ważną zmianą byłoby nadanie psychoterapeucie statusu zawodu zaufania publicznego. Z tego względu zostałyby także utworzone Rejestr Psychoterapeutów oraz Rejestr Psychoterapeutów Aplikantów (szkolących się osób, które miałyby już ograniczone czasowo uprawnienie do wykonywania zawodu).

Jak stanowi projekt, wykonywanie zawodu psychoterapeuty zostanie zdefiniowane. Ma ono polegać na celowym i zamierzonym oddziaływaniu w obszarze funkcjonowania psychicznego, relacyjnego i społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi lub zagrożonych ich wystąpieniem albo nawrotom, w celu poprawy jakości życia, redukcji objawów, rozwoju osobowości i kompetencji psychologicznych, polegającym na: prowadzeniu konsultacji psychoterapeutycznych, diagnozie psychoterapeutycznej, kwalifikacji do odpowiedniej formy psychoterapii, prowadzeniu psychoterapii, w tym wykonywaniu wszystkich ww. czynności w ramach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej.

Projektowany akt określałby także standardy psychoterapii - wykonywanie zawodu psychoterapeuty odbywałoby się poprzez prowadzenie psychoterapii w ramach modelu teoretycznego i standardów zawodowych i etycznych, stosowanych w podejściu psychoterapeutycznym, zawartym w jednej z pięciu grup podejść: humanistyczno-doświadczeniowej; integracyjnej oraz wielomodalnościowej;  poznawczej lub behawioralnej; psychoanalitycznej oraz psychodynamicznej; systemowej – te grupy z kolei miałyby się dzielić na podgrupy określane specjalną uchwałą Krajowego Zjazdu Psychoterapeutów.

Nadzór nad samorządem zawodowym sprawowałby minister właściwy do spraw rodziny, pracy i polityki społecznej.

Projekt ustawy można znaleźć na stronach Sejmu, pod numerem RPW/5317/2025.

Czw., 13 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński