Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchwała o przystąpieniu do LGD jest nieważna, gdy głosuje radny pełniący funkcje w stowarzyszeniu

Uchwała o przystąpieniu do LGD jest nieważna, gdy głosuje radny pełniący funkcje w stowarzyszeniu fot.pixabay

Radny pełniący funkcje w LGD nie może brać udziału w głosowaniu nad przystąpieniem powiatu do tego stowarzyszenia, bowiem dotyczy to jego interesu prawnego – uznał niedawno Wojewoda Lubelski.

Rada powiatu w drodze uchwały postanowiła o przystąpieniu powiatu do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania. Jednakże w ocenie organu nadzoru została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa, co wymagało stwierdzenia jej nieważności.

Dlaczego? Otóż w toku postępowania wyjaśniającego Wojewoda ustalił, że w głosowaniu nad projektem uchwały brali udział radni pełniący funkcje w zarządzie, komisji rewizyjnej oraz radzie stowarzyszenia. W konsekwencji organ uznał, że radni będący jednocześnie członkami organów stowarzyszenia LGD mieli interes prawny, by głosować nad przedmiotową uchwałą.

Oznacza to, że uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem art. 21 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym (usp). Zgodnie z tym przepisem, radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy to jego interesu prawnego.

Wojewoda – powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych, uzasadnił że interes prawny może mieć podstawy zarówno w przepisach prawa materialnego, procesowego, ale również w przepisach prawa ustrojowego. Dla osób wykonujących funkcje publiczne nie tylko znaczenie prawne ma interes majątkowy, ale również wynikający z regulacji prawnej interes prawny rzetelnego sprawowania urzędu publicznego. Według organu nadzoru nie ma podstaw do ograniczenia zakresu pojęcia interesu prawnego wyłącznie do spraw związanych z uprawnieniami lub obowiązkami materialnoprawnymi. Interes prawny to interes w regulacji ustrojowej sprawowania rzetelnego urzędu.

W rezultacie, skoro radni pełniący funkcje w stowarzyszeniu LGD mieli interes prawny w głosowaniu nad uchwałą to nie mogli brać w nim udziału (zgodnie z art. 21 ust. 7 usp), bowiem udział w głosowaniu radnego podlegającego wyłączeniu jest istotnym naruszeniem prawa.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z 30.01.2024 r., znak: PN-II.4131.58.2024

Źródło: luwwlublinie.bip.gov.pl 

Śr., 31 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak