Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opublikowano kolejną część "Słowniczka Wyborczego"

Opublikowano kolejną część fot. canva

Opublikowano czwartą część "Słowniczka Wyborczego" przygotowanego na nadchodzące wybory parlamentarne. Ta część poświęcona jest zagadnieniom związanym z referendum ogólnokrajowym, które zostanie przeprowadzone 15 października 2023 r., na podstawie tych samych spisów wyborców co wybory do Sejmu i do Senatu RP. Wyborca zostanie postawiony przed odpowiedzią „TAK” lub „NIE” na następujące pytania:

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

W publikacji przedstawiono jakie są prawa wyborców podczas referendum, objaśniono znaczenie takich pojęć jak: obwodowa komisja do spraw referendum, mężowie zaufania w referendum, kampania referendalna, ważność głosu Wyjaśniono również jak wygląda liczenie głosów, sporządzenie protokołu oraz ogłoszenie wyników.

Z pełną treścią publikacji można zapoznać się tutaj.

Przedsięwzięcie to jest wspólną inicjatywą Dziennika Rzeczpospolita i Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej, a autorami i recenzentami są: sędzia W. Hermeliński, prof. H. Izdebski, prof. A. Kamiński, mecenasi: Beata Tokaj, Jan A. Stefanowicz, A. Karpowicz, P. Pakuła. Partnerem wydania jest Związek Powiatów Polskich.

Śr., 27 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska