Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA od 1990 roku w całości poświęcony jest problemom jednostek samorządu terytorialnego – dostarcza fachową wiedzę niezbędną urzędnikom w codziennej pracy. W numerze 12. Wspólnoty znajdą Państwo m.in.:
Ranking wydatków bieżących na administrację. Wśród województw prawie zawsze najniższymi wydatkami odznaczało się śląskie, ale w roku 2022 wyprzedziło je wielkopolskie. Wśród miast wojewódzkich na 1. miejscu znalazł się Toruń. Prezentujemy jedno z najciekawszych, ale też budzących najwięcej emocji zestawień, przygotowane przez prof. Pawła Swianiewicza oraz Julitę Łukomską.
Recentralizacja w białych rękawiczkach. Pełzająca recentralizacja finansów i zadań lokalnych przeprowadzana jest subtelnie, stopniowo, w białych rękawiczkach, ale za to bardzo skutecznie – pisze Katarzyna Wojnar z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka Fundacji im. Stefana Batorego
Będziemy wywierać presję na rząd. O stanowiskach podjętych na Zgromadzeniu Ogólnym ZPP w Karpaczu, ale także o trudnej sytuacji powiatów po 25 latach od ich utworzenia, w dużym wywiadzie dla „Wspólnoty” mówi Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich, starosta bielski.
„Nie” dla państwowego regulatora rynku odpadów. Samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski z niepokojem odnoszą się do pomysłu wprowadzenia odgórnego regulatora dla wysokości opłat za śmieci.
Rewolucja energetyczna. Rozwiązywaniu problemów z projektowaniem i finansowaniem inwestycji w ciepłownictwie poświęcona była – zorganizowana w Olsztynie – konferencja „Modernizacja ciepłownictwa w kierunku efektywności ekonomicznej i osiągania celów ekologicznych”. Prezentujemy dobre praktyki, które zostały zaprezentowane, wraz z poradami ekspertów w zakresie montażu finansowego przedsięwzięć oraz najnowszych rozwiązań technologicznych.
Odmowa udostępnienia informacji a tajemnica przedsiębiorstwa. Wyłączeniu jawności – jako tajemnica przedsiębiorstwa – może podlegać kalkulacja ceny oraz jej szczegółowe elementy składowe. Ale czy taki walor mają same ceny?
Studium i plan na różnych sesjach. Wyjaśniamy, dlaczego niedopuszczalne jest podjęcie uchwały w sprawie studium i planu miejscowego na sesji rady w tym samym dniu.
Uchwała w sprawie wotum zaufania i jej kontrola. Podpowiadamy, czy i dlaczego trzeba uzasadnić uchwałę w sprawie udzielenia wotum zaufania i kiedy przyjąć uchwałę o nieudzieleniu tego wotum. Wyjaśniamy też kwestie związane z kontrolą uchwały przez wojewodę.
Czy wójt może być sędzią we własnej sprawie? Sytuacja, w której gmina (wnioskodawca; inwestor) jest jedyną stroną postępowania, w sposób naturalny stwarza pole do nadużyć i mogą pojawić się zarzuty braku transparentności.
Uproszczenia budowlane dla rolników. Prezydent podpisał ustawę z 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym.
W Piśmie Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA zamieszczamy pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą.