Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W 4. numerze dwutygodnika WSPÓLNOTA

W 4. numerze dwutygodnika WSPÓLNOTA .

25 lutego pojawi się kolejne wydanie dwutygodnika WSPÓLNOTA. Znajdą w nim Państwo m.in.:

Coraz dalej od samorządności. Opinia Ministerstwa Finansów o stabilnej sytuacji finansowej samorządów jest nazbyt optymistyczna. Analizujemy raport „Sytuacja finansowa samorządów po III kwartale 2022 roku – stabilizacja czy o krok od katastrofy?” autorstwa prof. Pawła Swianiewicza i dr Julity Łukomskiej, opublikowany przez Fundację Batorego.

Warunki nauki i pracy u nas nie mogą być gorsze niż w dużych miastach. „Modernizujemy placówki oświatowe, inwestujemy w infrastrukturę drogową i zieloną. Dbamy o sferę sportu i rekreacji. Zależy mi, żeby poziom życia mieszkańców był jak najwyższy” – mówi w dużym wywiadzie dla „Wspólnoty” Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Centralna Ewidencja Emisyjności budynków nie spełnia swojej roli. Nie dość, że nie dostarcza wiarygodnych danych, to jeszcze wykorzystywana jest do innych celów niż początkowo planowano – pisze Anna Buchta, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska w Urzędzie Miasta Żory, wiceprzewodnicząca Komisji Ekologii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów

Finansowanie OSP z budżetu gminy. Precyzyjność prawa w tej kwestii pozostawia wiele do życzenia. Podajemy przykłady, co gmina może dofinansować, bazując na poprzednim i obecnym stanie prawnym. 

Brak zwrotu wadium najczęstszym naruszeniem procedury zamówień publicznych. Jak podaje UZP, na około 200 kontroli postępowań wszczętych w aktualnym reżimie prawnym w aż 39 stwierdzono naruszenie art. 98 pzp. Analizujemy wybrane naruszenia.

Tworzenie strategii rozwoju gminy krok po kroku. Zbudowanie strategii to jedno, jej realizacja – drugie. Bardzo ważne jest, by była ona sparametryzowana, wtedy możemy monitorować realizację uwzględnionych celów operacyjnych – pisze Katarzyna Klimaszewska, pełnomocnik wójta ds. tworzenia Strategii Rozwoju Gminy Raszyn na lata 2022–2030

Mediacja administracyjna krok po kroku. W obowiązującym stanie prawnym mediację administracyjną można prowadzić na wniosek strony lub z urzędu. Czy jednak można ją rozpocząć na każdym etapie postępowania?

Dowóz dzieci niepełnosprawnych do placówek niepublicznych. Przepisy prawa oświatowego nie wskazują jednoznacznie na możliwość zapewnienia przez gminę transportu niepełnosprawnego ucznia (lub zwrotu kosztów transportu) do niepublicznej placówki oświatowej. W spornych sprawach sądy stają po stronie rodziców.

Kolejne podejście do zmiany systemu planowania przestrzennego. Jeśli reforma w projektowanym kształcie wejdzie w życie, do końca 2025 r. każda gmina obowiązana będzie co najmniej uchwalić plan ogólny. Jeśli tego nie zrobi, obowiązujące na jej terenie studium wygaśnie. Taka sytuacja oznaczałaby paraliż inwestycyjny.

Cyfrowa inwentaryzacja budynków w Sycowie. Władze dolnośląskiej gminy cyfrowo zinwentaryzują gminne budynki. Tworząc ich wirtualne bliźniaki będą zbierać dane na temat zużycia mediów, co umożliwi tworzenie symulacji działań pokazujących, jak zmieniają się koszty utrzymania budynków po podjęciu konkretnych decyzji zarządczych. 

Szkoła wkomponowana w zieleń. W warszawskiej dzielnicy Białołęka ruszyła dużej szkoły podstawowej dla 900 uczniów. Projekt wyłoniono w konkursie architektonicznym. Jednym z podstawowych założeń była ochrona zieleni, w tym lasu łęgowego porastającego część terenu.

Miejska dyplomacja. Jeżeli którekolwiek z jednostek samorządowych zdecydowanie powinny wykazywać aktywność międzynarodową, to oprócz województw – największe miasta. W ich przypadku nie wystarczy opierać się tylko na krajowych kontaktach i instytucjach państwowych, aby mierzyć się z wyzwaniami globalnymi dotykającymi społeczności lokalne – pisze Michał Dulak, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, ekspert Klubu Jagiellońskiego.

 


Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA jest czasopismem, który jako jedyne na rynku jest poświęcone wyłącznie samorządom. Tworzone jest we współpracy z najlepszymi ekspertami i doświadczonymi samorządowcami. To obowiązkowa lektura wszystkich pracowników urzędu, radnych oraz partnerów samorządu. 

W wydaniach naszego pisma zamieszczamy pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają  Czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą. 

www.wspolnota.org.pl

Wt., 21 Lt. 2023 0 Komentarzy
Redaktor