Podwykonawca robót budowlanych zgłosił roszczenie o bezpośrednią zapłatę należnego wynagrodzenia od zamawiającego. Z kolei zamawiający uzyskał stanowisko wykonawcy potwierdzające zarówno zasadność roszczenia podwykonawcy, jak i brak zapłaty należnego wynagrodzenia. Czy w takiej sytuacji zamawiający powinien zapłacić bezpośrednio podwykonawcy?
RIO w Krakowie zwróciła uwagę, że zgodnie z art. 465 ust. 1 Prawa zamówień publicznych (PZP), w przypadku umów, których przedmiotem są roboty budowlane, zamawiający dokonuje bezpośredniej zapłaty wymagalnego wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, który zawarł zaakceptowaną przez zamawiającego umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub który zawarł przedłożoną zamawiającemu umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w przypadku uchylenia się od obowiązku zapłaty odpowiednio przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę.
Z kolei z art. 465 ust. 2 PZP, wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wyłącznie należności powstałych po zaakceptowaniu przez zamawiającego umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub po przedłożeniu zamawiającemu poświadczonej za zgodność z oryginałem kopi umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi.
Zatem, jeżeli zostały spełnione przesłanki określone przepisem art. 465 PZP, to na zamawiającym ciąży powinność zapłaty należnego podwykonawcy wynagrodzenia. Z art. 465 ust. 6 i 7 PZP wynika, że bezpośrednia zapłata obejmuje wyłącznie należne wynagrodzenie, bez odsetek, należnych podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, a w przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy zamawiający potrąca kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego wykonawcy.
W omawianej sytuacji zastosowanie znajdzie również regulacja zawarta w art. 465 ust. 8 PZP, zgodnie z którym do zasad odpowiedzialności zamawiającego, wykonawcy, podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy z tytułu wykonanych robót budowlanych stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z 21.05.2024 r., znak: WIAS.710.26.2024
Źródło: bip.krakow.rio.gov.pl