Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło projekt zmiany rozporządzenia w sprawie określenia podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły artystyczne zadań statutowych i programów oraz realizacji przez nauczycieli tych szkół zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Nowy akt prawny służy realizacji tzw. kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy.
Nowy projekt przewiduje konieczność zmodernizowania szkół artystycznych poprzez zaopatrzenie ich w sprzęt w pełni odpowiadający poziomowi współczesnej techniki. Zmiany w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu z 12 marca 2001 r. przejawiają się w dodaniu do wykazu wymaganego sprzętu jego nowych rodzajów. Mowa tutaj m.in. o coraz bardziej popularnych w ostatnich latach komputerach all-in-one, łączących w jednej obudowie wszystkie ważne urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie pracowni komputerowych. Lista jednostek sprzętu komputerowego, w który muszą być wyposażone szkolne pracownie, została rozszerzona także o laptopy przeglądarkowe, umieszczone jako kategoria odrębna w stosunku do zwykłych laptopów.
Spore zmiany uwidaczniają się w załącznikach do rozporządzenia, gdzie projektodawca określił minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego oraz samych pracowni, którym uwagę poświęcono w zupełnie nowym, drugim załączniku. Ujęte w nich aktualizacje odnoszą się do parametrów wydajności urządzeń, pamięci o dostępie swobodnym i pamięci masowej, rodzajów oprogramowania, a także certyfikatów. Ponadto, wprowadzone do załączników zmiany skracają minimalny okres gwarancyjny sprzętu z 36 do 24 miesięcy. Oprócz parametrów i osiągów elektroniki, szczególną uwagę zwraca się na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków nauki uczniom niepełnosprawnym. Minimalne wymagania dla sprzętu i pracowni uzupełniono o regulacje dotyczące metod komunikacji wspomagającej i alternatywnej, z której korzystanie ma stać się standardem.
Szkoły artystyczne, które zaopatrzyły się w sprzęt komputerowy przed wejściem rozporządzenia w życie, w odniesieniu do tego sprzętu będą objęte wymaganiami określonymi w załączniku do rozporządzenia (załączniku nr 1) w dotychczasowym brzmieniu. Z kolei szkoły niespełniające wymogów odnoszących się do pracowni (załącznik nr 2), będą miały czas na przystosowanie się do nich do 31 sierpnia 2026 r. Dla porządku należy wspomnieć, że projektowane przepisy nie przewidują minimalnej ilości każdego rodzaju wyposażenia, jaka miałaby znaleźć się w poszczególnych szkołach. Decyzja w tej sprawie ma należeć do organów prowadzących te szkoły.
Jak przekazano w ocenie skutków regulacji, przewidziane w projekcie rozwiązania nie wiążą się z dodatkowymi obciążeniami i nie zmuszają do wymiany już posiadanych urządzeń. Nowy sprzęt ma być finansowany z programów takich jak "Aktywna tablica" czy "Laboratoria przyszłości". Samo przedsięwzięcie, którego dotyczy projekt, stanowi realizację tzw. kamienia milowego KPO o numerze porządkowym C9G. Jednym z założeń KPO jest przeprowadzenie transformacji cyfrowych w polskim systemie oświaty m.in. poprzez zapewnienie nowych komputerów, wyposażenie sal lekcyjnych w połączenie z siecią LAN czy utworzenie laboratoriów AI i STEM. Modernizacja systemu szkolnictwa artystycznego stanowi krok w tym kierunku.
Z pełną treścią projektu możecie Państwo zapoznać się na stronie RCL - legislacja.rcl.gov.pl
Źródło: RCL