… przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy – zawyrokował niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
W omawianej sprawie radny był pełnomocnikiem żony prowadzącej sklep w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Zestawienie obrotów tej firmy potwierdziło przepływy finansowe pomiędzy sklepem a urzędem gminy (w radzie której radny sprawował mandat). Oznacza to, że została spełniona przesłanka określona w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, co stanowi podstawę do stwierdzenia, że doszło do jego naruszenia.
Zgodnie z ww. przepisem radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Skutkiem naruszenia tego przepisu jest utrata mandatu (art. 383 § 1 pkt 5 Kodeksu wyborczego).
NSA stwierdził, że bycie pełnomocnikiem podmiotu wykonującego działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego, niezależnie od zakresu umocowania każdorazowo koliduje ze sprawowaniem mandatu radnego. Zarządzanie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 24f ust. 1 usg, polega na posiadaniu kompetencji do podejmowania wiążących decyzji w zakresie prowadzonej działalności. Nie oznacza to faktycznego podejmowania konkretnych czynności wchodzących w zakres zarządzania.
Tym samym skoro żona radnego w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zawierała umowy na podstawie których nabywcą była gmina, w której jej mąż (radny) uzyskał mandat i jednocześnie był pełnomocnikiem w prowadzeniu tej działalności, to już sama okoliczność otrzymywania przez nią wynagrodzenia ze środków budżetowych tej gminy, której wysokość uzależniona jest od wartości zawartych umów, stanowi o korzystaniu przez tego przedsiębiorcę z mienia tej gminy.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20.12.2022 r., sygn. III OSK 56/22, orzeczenie prawomocne
Źródło: CBOSA