RIO Kielce odpowiedziało na wniosek o interpretację przepisów w zakresie finansowania przez gminy paliwa dla ochotniczych straży pożarnych. Zrobiła to jednak w oparciu o niewłaściwe przepisy.
Jedna ze świętokrzyskich gmin zadała Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Kielcach następujące pytanie pytanie: „Czy gmina może pokrywać koszty zakupu paliwa do samochodów będących w dyspozycji OSP celem wykorzystania tych samochodów na dojazdy strażaków na uroczystości kościelne, imprezy, zakupy, zebrania nie związane z podejmowaniem działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska?”. Przy okazji przedstawiono stanowisko, że gmina powinna finansować wyłącznie działania podejmowane przez OSP dotyczące sytuacji związanych z udziałem strażaków w działaniach ratowniczych mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska. Ponadto, działalność OSP polegająca na udziale w uroczystościach kościelnych, imprezach okolicznościowych czy zebraniach powinna być finansowana ze środków pieniężnych pozyskiwanych przez OSP na działalność statutową z innych źródeł, dopuszczonych przez przepisy prawne.
Jak przypomniano w odpowiedzi izby, w myśl art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem poprzez: zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia; zapewnianie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia oraz na rzecz ochrony ludności; prowadzenie działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.
„Mając powyższe na uwadze, w ocenie tut. Izby, Gmina nie może pokrywać kosztów zakupu paliwa do samochodów będących w dyspozycji OSP w przypadku ich wykorzystywania na dojazdy strażaków, które nie są związane z ochroną życia, zdrowia, mienia lub środowiska.” – podsumowała w swym stanowisku kielecka RIO.
Warto jednak zauważyć, że RIO powołała się na niewłaściwe przepisy. Organizację i zadania ochotniczych straży pożarnych określa bowiem ustawa im dedykowana. Także przywołane przepisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej w zakresie finansowania i powoływania jednostek ochrony przeciwpożarowej (RIO dla argumentacji w innym fragmencie pisma wskazała art. 32 ust. 1 w zw. z art. 15 pkt 1a-5 i 8) nie dotyczą ochotniczych straży pożarnych.