Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Unia Miasteczek Polskich apeluje: obniżyć VAT na ciepło!

Unia Miasteczek Polskich apeluje: obniżyć VAT na ciepło! fotolia.pl

Unia Miasteczek Polskich w piśmie skierowanym do rządzących i przekazanym do wiadomości członków Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wnosi, aby do końca 2023 roku obniżyć stawkę VAT na ciepło systemowe do 8%.

Samorządowcy zaznaczają, że mimo obniżonych stawek VAT w poprzednim roku związanych z działaniem tzw. tarcz antyinflacyjnych, wpływy do budżetu państwa z tytułu tego podatku znacząco rosły. Dlatego nie ma powodu, by – i tak procentowo wyższa stawka – nie mogła zostać ustanowiona na poziomie obniżonym w stosunku do nominalnej, 23-procentowej.

„Od 01.01.2023 r. powróciła 23% stawka VAT na ciepło systemowe, przy drastycznych (często kilkuset procentowych) podwyżkach dla mieszkańców cen netto opłat za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę oraz nierekompensowanych w żaden sposób dodatkowych opłat taryfowych (za przesył stały i zmienny). Sytuacja taka powoduje, że odbiorcy ciepła systemowego od początku bieżącego roku zostali wprost obciążeni dodatkową 18% podwyżką opłat za ciepło naliczaną od bardzo wysokich stawek opłat za ciepło netto.” – można przeczytać w piśmie UMP.

Samorządowcy zwracają uwagę, że wskutek inflacyjnego wzrostu cen towarów i usług, do kasy budżetu państwa wpłynie jeszcze więcej pieniędzy. Dlatego, zdaniem organizacji nie ma żadnych przesłanek, by dodatkowo zwiększać dochody budżetu państwa kosztem mieszkańców, przez wzrost stawki VAT za ciepło.

Do Sejmu trafił ostatnio projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on ustanowienie ceny maksymalnej za ciepło na poziomie 140% ceny dostawy ciepła obowiązującej na dzień 30 września 2022 r. według ustawowo określonych reguł.

Wt., 24 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński