Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wystąpienie do Ministerstwa Finansów w zakresie procedowanej ustawy o działalności lombardowej. Choć RPO pozytywnie ocenia założenia projektu, ma pewne szczegółowe uwagi.
W piśmie do sekretarza stanu w MF Piotra Patkowskiego Rzecznik Prawo Obywatelskich Marcin Wiącek wskazuje, że pożądane byłoby jak najwcześniejsze wejście przepisów ustawy w życie oraz skrócenie okresu, w jakim lombardy będą mogły prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach.
W myśl projektu działalność lombardową niespełniającą nowych standardów będzie można prowadzić jeszcze przez ponad dwa lata. Ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, a przepisy określające zasady i warunki prowadzenia działalności lombardowej oraz funkcjonowanie rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową - po 12 miesiącach. Przedsiębiorcy będą mieli czas na prowadzenie działalności lombardowej bez wpisu do rejestru jeszcze przez kolejne 12 miesięcy.
Według RPO - projekt jest procedowany od długiego czasu oraz wszechstronnie konsultowany, trudno jest zatem uznać, że przedsiębiorcy zostaną zaskoczeni nowymi zasadami i będą potrzebować długiego okresu dostosowawczego. Za skróceniem okresu przejściowego przemawia według Marcina Wiącka również fakt, że wiele rozwiązań przewidzianych w ustawie nie jest nowych, bowiem są wzorowane na regulacjach dotyczących kredytów konsumenckich.
Skoro celem prac legislacyjnych jest zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony praw konsumentów, przepisy powinny wejść w życie jak najszybciej - podkreśla Rzecznik.
Jak zaznacza RPO, w obecnej sytuacji gospodarczej coraz większa grupa konsumentów nie ma wystarczającej zdolności kredytowej do uzyskania finansowania bankowego. Wzmocnienie ich ochrony w przypadku korzystania z usług lombardów nabiera zatem szczególnego znaczenia. W ocenie Rzecznika propozycja zezwalająca na prowadzenie działalności lombardowej bez spełnienia wymagań ustawowych, spowoduje, że ochrona praw konsumentów będzie realnie iluzoryczna przez długi okres.
Rzecznik dzieli się również zastrzeżeniami dotyczącymi braku uregulowania w ustawie zasad dostarczenia przedmiotu zabezpieczenia lombardowego w przypadku zawarcia umowy na odległość oraz braku jednoznacznego wskazania, że koszty zwrotu przedmiotu zabezpieczenia powinien ponosić przedsiębiorca.
W piśmie zwrócono również uwagę, że konieczne jest ponadto doprecyzowanie zasad wnoszenia opłaty za zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową. Ombudsman rekomenduje również opracowanie powszechnie obowiązującego formularza wniosku o wpis lub zmianę w rejestrze. Ułatwiłoby to przedsiębiorcom dokonywanie tej czynności oraz usprawniło postępowanie przed Komisją Nadzoru Finansowego.
Źródło: BRPO
Komentarze
Nie wiem kto to pisał, ale nie zrobił analizy opłacalności prowadzenia tej instytucji. Na tych zasadach to lombardy mogą się zamykać, bo nawet na koszty nie zarobią.
Kolejna fascynująca ustawa pisana na kolanie i wnosząca zamęt. Zamiast pomóc ludziom - zamkniecie im drogę do uzyskania dodatkowych pieniędzy, żeby dołożyć do życia. Nie każdy ma możliwość wzięcia kredytu czy chwilówki.
Przecież można było ustalić normalne zasady działania. To co jest teraz zaproponowane to jest jakiś żart.
Klient nie ma obowiązku dawać mi swojego adresu e-mail czy numeru telefonu po to aby mu odesłać 3 zł różnicy ze sprzedaży jego zastawu.
Ktoś kto Tworzył to dzieło nie ma zielonego pojęcia jak działają lombardy, jakich mają klientów, ile razy taki Kowalski przynosi swoją butlę gazową bo mu na obiad zabrakło.
Ludzie....włączcie myślenie.
Ani konsumentom ani nikomu nie pomożecie tym wydziwionym tekstem ustawy
Ręce opadają...