Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

SGiPW: więcej czasu dla samorządów, by przystosować schroniska

SGiPW: więcej czasu dla samorządów, by przystosować schroniska fotolia.pl

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwróciło się z apelem o wydłużenie terminu na dostosowanie schronisk dla zwierząt do wymagań z rozporządzenia Ministra Rolnictwa. Organizacja proponuje by był to koniec 2023 r.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt dało samorządom dwanaście miesięcy na dostosowanie schronisk do nowych przepisów, które określają zasady lokalizacji i organizacji takich placówek.

Samorządowcy z Wielkopolski podkreślili, że same wymagania zawarte w rozporządzeniu ze stycznia tego roku są słuszne, jednakże docierają do nich sygnały, że władze lokalne mogą nie zdążyć z przystosowaniem swoich schronisk w terminie. Przyczyną są potrzeby zakresu prac oraz obecna sytuacja na rynku budowlanym.

„Zakres prac, niezbędnych do przeprowadzenia, w niektórych przypadkach jest bardzo duży, co przy aktualnej sytuacji na rynku prac projektowych, jak również dostaw materiałów budowlanych stawia pod dużym znakiem zapytania możliwość realizacji działań dostosowawczych w wyznaczonym terminie. Sporym problemem są również ograniczone środki finansowe gmin prowadzących schroniska dla zwierząt i brak możliwości pozyskania środków zewnętrznych na wykonanie niezbędnych inwestycji w tym zakresie, co również wpływa na realizację prac dostosowawczych, wydłużając je w czasie” – czytamy w wystąpieniu podpisanym przez Przewodniczącego SGiPW Jacka Gursza.

W związku z powyższym, organizacja zaapelowała by znowelizować rozporządzenie i wydłużyć termin jego wejścia w życie do końca 2023 r.

Czw., 3 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński