Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. W jakiej formie przekazać informację publiczną?

Z wokandy. W jakiej formie przekazać informację publiczną? fotolia.pl

WSA w Gdańsku orzekł, iż przekazanie informacji publicznej to również przekazanie treści dokumentu i umożliwienie zapoznania się z jego zawartością bez przekazywania jego kopii.

Do Urzędu Gminy wpłynął wniosek Przewodniczącego Klubu Radnych o udostępnienie treści ugody zawartej przed sądem pracy z byłym Komendantem Straży Gminnej. Sekretarz Gminy poinformował wnioskującego, że Urząd Gminy nie posiada przedmiotowej ugody. Wnioskujący złożył skargę na powyższą czynność, Sekretarz Gminy telefonicznie stwierdził, że przedmiotowa ugoda znajduje się u pełnomocnika Gminy i musi spytać czy może ją udostępnić, obiecując przy tym kontakt dnia następnego. Do deklarowanego kontaktu jednak nie doszło, a treść wnioskowanej ugody nie została udostępniona.

WSA zauważył, że Wójt Gminy jest podmiotem zobowiązanym do udzielania posiadanych informacji publicznych. Zgodnie bowiem z treścią art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej do jej udzielenia zobowiązane są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności organy władzy publicznej. Przy czym organami władzy publicznej w rozumieniu powołanego przepisu są też organy samorządu terytorialnego, a więc organy gminy, powiatu i województwa.

Żądana treść ugody pomiędzy byłym pracownikiem – Komendantem Straży Gminnej, a Wójtem Gminy, stanowiąca rodzaj umowy cywilnoprawnej, jest informacją publiczną w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Informacją publiczną jest zatem każda wiadomość wytworzona lub odnoszona do władz publicznych, a także odnoszona do innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa.

Wnioskodawca może żądać udostępnienia mu informacji w dwojaki sposób:

  1. przez opis pewnych faktów będących przedmiotem wniosku - przez co rozumieć należy treść informacji publicznej albo
  2. przez umożliwienie zapoznania się ze źródłem opisu tych faktów - przez co rozumieć należy treść i postać informacji publicznej.

Reasumując, przekazanie treści dokumentu to umożliwienie zapoznania się z jego zawartością bez przekazywania jego kopii, natomiast przekazanie treści i postaci dokumentu oznacza otrzymanie do wglądu całej postaci dokumentu w wersji, w jakiej został on sporządzony. Tym samym wniosek skarżącego powinien być załatwiony przez podmiot zobowiązany poprzez poinformowanie wnioskującego o treści zawartej ugody, a nie poprzez przekazanie mu odpisu czy też kopii dokumentu potwierdzającego jej zawarcie.

Niezałatwienie wniosku skarżącego w prawidłowej formie świadczy o bezczynności Wójta Gminy. Z bezczynnością organu rozpoznającego mamy do czynienia, gdy w prawnie ustalonym terminie organ nie podjął żadnych czynności w sprawie, lub wprawdzie prowadził postępowanie w sprawie, ale mimo istnienia ustawowego obowiązku – nie zakończył go wydaniem decyzji, postanowienia lub też innego aktu lub nie podjął stosownej czynności.

Wobec tego Sąd zobowiązał Włodarza Gminy do rozpatrzenia wniosku w terminie 14 dni od dnia zwrotu akt.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 września 2016 r. II SAB/Gd 102/16

Pt., 21 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka