Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zbiór aktów prawa miejscowego - pytania (cz. 1)

Zbiór aktów prawa miejscowego - pytania (cz. 1) fotolia.pl

Artykuł 28 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych nakłada na starostę obowiązek prowadzenia w postaci elektronicznej zbioru aktów prawa miejscowego stanowionych przez powiat.  

Nie wszystkie dokumenty ogłaszane przez powiat w wojewódzkim dzienniku urzędowym stanowią akty prawa miejscowego. Stąd też pojawiają się wątpliwości czy w zbiorze  powinny znajdować się porozumienia w sprawie wykonywania zadań publicznych zawarte przez powiat, uchwały budżetowe powiatu i sprawozdania z wykonania budżetu powiatu.

Uchwała budżetowa powiatu jest aktem normatywnym, wewnętrznie obowiązującym. Ze względu na przedmiot regulacji jest skierowana do podmiotów podległych organowi, który ją uchwalił. Taki charakter uchwały budżetowej powoduje, że nie jest ona aktem prawa miejscowego, nie jest bowiem aktem powszechnie obowiązującym. Do podobnego wniosku prowadzi analiza art. 13 pkt 2 i 7 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

Pierwszy ze wskazanych przepisów stanowi, że w wojewódzkim dzienniku urzędowym ogłasza się akty prawa miejscowego stanowione m.in. przez organy gminy natomiast drugi, że w dzienniku tym ogłasza się m.in. uchwały budżetowe gminy oraz sprawozdania z wykonania budżetu gminy. Jeżeli uchwała budżetowa byłaby aktem prawa miejscowego, to regulacja zawarta w art. 13 pkt 7 byłaby zbędna. Tymczasem jedna z reguł wykładni prawa głosi, że nie wolno jest interpretować przepisów prawnych tak, by okazały się one zbędne. Skoro zatem art. 13 pkt 7 ma znaczenie normatywne, to uchwała budżetowa gminy nie jest aktem praw miejscowego.

Podobnie przymiotu aktów prawa miejscowego nie mają sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu ani porozumienia w sprawie wykonywania zadań publicznych zawarte przez powiat. Zatem nie istnieje obowiązek publikacji tych aktów w zbiorze aktów prawa miejscowego, ale też nie ma przeszkód, aby takiej publikacji dokonać.

Wręcz, z punktu widzenia celu, dla jakiego prowadzi się rejestr, a także dostępu do informacji publicznej jest pożądane, aby akty te zostały opublikowane. Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że wskazane akty publikuje się w BIP. Akty te, pomimo, iż nie mają przymiotu aktów prawa miejscowego, wywołują skutki na zewnątrz w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców danego powiatu, stąd też z funkcjonalnego punktu widzenia, powinny być publikowane w zbiorze.

Sob., 8 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek